לראשונה: יום הסוכרת הבינלאומי בסימן הכרזת האו"ם על המחלה כמגיפה עולמית
תחת הכותרת: "סוכרת- מאבק עולמי" תקיים השנה האגודה לסוכרת נעורים בישראל את כנס יום הסוכרת הבינלאומי, ב- 14 בנובמבר 2007, במרכז הירידים גני התערוכה תל-אביב, החל מהשעה 15:00

לראשונה השנה, ייצא האו"ם ביום זה, בהכרזה בינלאומית שסוכרת הינה מגיפה עולמית הדורשת טיפול והקצאת משאבים למיגורה. פנייה זאת הופנתה לכל מדינות העולם. היוזמה באה לאחר שכשבעים מדינות העולם השלישי הפיצו עצומה לחתימה בקרב כל המדינות החברות באום, בה דרשו את התערבות האום בהקצאת משאבים לריפוי, מניעה ומיגור הסוכרת בעולם.

בישראל חיים היום 30- 40 אלף חולים בסוכרת נעורים. מדי שנה מאובחנים כ- 150 חולים נוספים. המחלה נחשבת לקשה ובמרבית המקרים אף לא ניתנת לאיזון. עד היום לא נמצא מרפא לסוכרת נעורים.

לפי פרופ' קרפ, היועץ הרפואי של האגודה לסוכרת נעורים, "בשנים האחרונות חלה עלייה משמעותית של כ- 30-35% מבחינה סטטיסטית בתפוצה של סוכרת נעורים. גורמים סביבתיים כמו מצבי לחץ ומתח, כמו גם תזונה ואורח חיים, גורמים לעלייה באחוזי התפרצות הסוכרת".

לדברי שולמית נוס, יו"ר האגודה לסוכרת נעורים,  "האגודה לסוכרת נעורים בישראל נושאת את דגל המאבק בסוכרת, שיפור איכות החיים והאצת המימון למחקר למציאת מרפא מזה למעלה משני עשורים והינה שותפה לחתימה על העצומה שנשלחה לאום. לצערנו, מספר הילדים החולים בסוכרת נעורים בישראל, כמו גם בעולם כולו, הולך וגדל ונדרשים משאבים עצומים, הן ממשלתיים והן ציבוריים לטיפול במחלה. אנו מקווים כי ההכרזה של האום תמריץ את הממשלות ומוסדות המחקר להעמיק את ההשקעה במחקר למציאת מרפא למחלה ולסיבוכיה הקשים".

הכנס בת"א יתקיים במעמד יאיר עמיקם, סמנכ"ל הסברה ויחסים בינלאומיים ממשרד הבריאות.

במהלך הכנס, תיערך לראשונה בדיקה בזמן אמת באמצעות סנסורים חדשניים לניטור רמת הסוכר בדם, אשר יחוברו לשני סוכרתיים שיבצעו פעילות גופנית אינטנסיבית על הליכונים.

בנוסף, יועברו הרצאות על ידי רופאים מומחים לטיפול בסוכרת ממרפאות הסוכרת בארץ: סוכרת ופעילות גופנית, חיים ביד המזון, תוכנות ואינטרנט לשיפור האיזון ועוד. האגודה תמשיך גם במסורת קיום פאנל ילדים, בו הילדים הסוכרתיים מראיינים את המומחים היושבים באולם. 

במקביל להרצאות, יתקיימו פעילויות אטרקטיביות מהנות לילדים, לנוער ולכל המשפחה, תערוכה מקצועית ורפואית של כל החברות המובילות בישראל במוצרים ובטיפול בסוכרת נעורים.

ביום הסוכרת הבינלאומי, האגודה לסוכרת נעורים תעמיד לשירות חבריה הסעות באמצעות רכבת ישראל מכל רחבי הארץ ללא תשלום, בהצגת ההזמנה לקופאים בתחנות הרכבת.

חולה סוכרת עולה למדינה יותר מחמישים אלף ₪ לשנה, כך עולה מנתוני מחקר של הקרן הבינלאומית למחקר סוכרת נעורים;

ממצאי המחקר המקיף האחרון של הקרן הבינלאומית למחקר סוכרת נעורים*,  ה-JDRF  בארה"ב, מלמד כי עלות הטיפול למדינה במחלת הסוכרת ובסיבוכיה מגיעה לכ- 13,000 דולר לחולה סוכרת בממוצע לשנה, בהשוואה לכ- 2,600 דולר בממוצע לחולים במחלות אחרות.

נתוני המחקר מתייחסים לחולים שקיבלו את המחלה לפני גיל 18. במסקנות המחקר מופיעה תחזית מדאיגה הקובעת כי קצב עליית שכיחות המחלה בארה"ב יעמיד את אחוז החולים על יותר משלושים כבר בשנת 2020. אחוז החולים כיום בארה"ב ובישראל עומד על 8-7 אחוז ונמצא בעלייה מתמדת.

לפי פרופ' קרפ, היועץ הרפואי של האגודה לסוכרת נעורים, "הנתונים בישראל ובעולם דומים. בשנים האחרונות חלה עלייה משמעותית של כ- 30-35% מבחינה סטטיסטית בתפוצה של סוכרת נעורים. גורמים סביבתיים כמו מצבי לחץ ומתח, כמו גם תזונה ואורח חיים, גורמים לעלייה באחוזי התפרצות הסוכרת".

עוד עלה מהמחקר, כי עלויות הטיפול בחולי סוכרת בארה"ב של המערכת הציבורית, הגיעו בשנת התחקיר ל- 132 מיליארד דולר: שליש מכל דולר המושקע בריפוי מחלות בכלל מיועד להתמודד עם סיבוכי הסוכרת – עיוורון, נזק כלייתי, התקפי לב ונזקים חמורים למערכות הדם והעצבים, שבץ מוחי וקטיעת אברים. סיבוכי הסוכרת הם תוצאת כשלים מתמשכים בניסיון לאזן את רמות הסוכר בדם. יותר מזה, הממצאים מלמדים כי תוחלת החיים של הסוכרתיים, שחלו לפני גיל 18, ואינם מצליחים להגיע לאיזון, קצרה ב- 15 עד 18 שנים מתוחלת החיים הממוצעת.

המחקר האחרון הוא חלק ממאמץ חובק עולם להאצת המחקר למציאת המרפא לסוכרת נעורים. מחקר שפירותיו נחשבים להשקעה ברוכה בניסיון להוריד את עלויות הטיפול במחלה, עלויות המנצלות חלק מרכזי בכל תקציב בריאות, בארץ ובעולם. רבים וטובים מאמינים כי סוכרת נעורים תהייה המחלה הכרונית הראשונה אותה ידביר האדם וכבר בימינו.

מאחר ונתוני עלויות הריפוי וכמות החולים בארה"ב ובישראל דומים, רואים באגודה לסוכרת נעורים בישראל, השלוחה המקומית של ה-JDRF, את נתוני התחקיר ככתובת על הקיר, במיוחד עתה כאשר ניתן כבר להכניס לסל התרופות את טכנולוגיית הסנסורים החדשים, המודדים את רמות הסוכר באופן רציף.

שולמית נוס, יו"ר האגודה אינה מייפה את העובדות ואומרת, "אנחנו, כהורים לילדים חולי סוכרת, מחוייבים לעשות הכל על מנת לשכנע את מקבלי ההחלטות, להשקיע במחקר ויפה שעה אחת קודם. לנו זה עניין של חיים ומוות ולמשק זוהי השקעה בכיוון הנכון. מי שאינו מטפל היום בצורך להדביר את המחלה ממשכן את העתיד של כולנו, בעלויות עתק שהכלכלה בכלל והמערכת הרפואית בפרט לא תוכלנה לשאת. התחקיר האמריקאי נבדק במשך חמש שנים תמימות עד אשר הסכימו לפרסם את הנתונים המבהילים. מחקר רחב היקף הוא הליבה של מניעה חכמה ותכנון ציבורי ראוי לטווח הבינוני והארוך".

*המחקר פורסם בגיליון האחרון של הקרן הבינלאומית לסוכרת נעורים (JDRF). נשמח לשלוח עותק לפי דרישה.

האגודה לסוכרת נעורים בישראל הוקמה בשנת 1981 על ידי קבוצת הורים לילדים החולים בסוכרת נעורים, במטרה לפעול לשיפור איכות חייהם של הילדים ולקדם את המחקר הרפואי למען מציאת מרפא למחלה ולסיבוכיה. סוכרת יכולה להופיע אצל כל אחד בכל זמן, זוהי מחלה חשוכת מרפא, בעלת סיכונים ממשיים, אשר מצריכה טיפול בזריקות אינסולין, לכל החיים.  בישראל חיים היום 30- 40 אלף חולים בסוכרת נעורים. מדי שנה מאובחנים כ - 150 חולים נוספים.  המחלה נחשבת לקשה ובמרבית המקרים אף לא ניתנת לאיזון.
עד היום לא נמצא מרפא לסוכרת נעורים.

לפרטים נוספים:
האגודה לסוכרת נעורים בישראל
שדרות רוטשילד 10 תל אביב
מיקוד 66881
טל' :03-5160171
פקס :03-5100724 

תמי מאור, דוברת האגודה, טל. 050-5767967
http://www.jdrf.org.il/

עבור לתוכן העמוד