אורט עם הפנים לקהילה, בשיתוף עמותת נדב
הגדל

במסגרת פעילות רשת תיכוני אורט ברחבי הארץ, הוכשרו בשנת הלימודים החולפת (תשס"ז) 30 מורים ומורות ובעלי תפקידים נוספים בבתי הספר, כרכזי התנדבות. את התוכנית להכשרת המורים בנה והעביר הצוות המקצועי בנדב, המרכז הישראלי להכשרה וניהול התנדבות נוער וצעירים.

 

תוכנית ההכשרה עסקה בתכנים הנוגעים לניהול התנדבות ותוכניות התנדבותיות בבית הספר. התוכנית כללה סדנאות והרצאות, בהן תרגלו המשתתפים מגוון של כלים ומיומנויות שיסייעו להם לקדם את תוכניות ההתנדבות במסגרת הבית ספרית. כבר במהלך התוכנית החלו המשתתפים ליצור תוכניות התנדבות חדשות בתוך בית הספר ומחוצה לו, ולהרחיב תוכניות התנדבות בית ספריות קיימות. "התנדבות נוער ברשת אורט זה לא רק מחויבות אישית", סיכמה זהבה סייג, מורה מתיכון כללי אורט בבית שאן: "הנוער אצלנו עושה המון. בכל שכבות הגיל בבית הספר יש מעורבות, יש עשייה, ואני מאוד גאה בתלמידים שלי". 

 

ברשת תיכוני ומכללות אורט הארצית לומדים כמאה אלף בני נוער, והתוכנית להכשרת רכזי התנדבות בית ספריים היא חלק מפרויקט ארצי כולל - "אורט עם הפנים לקהילה". באירוע סיום קורס ההכשרה של שנת הלימודים הקודמת הציגו רכזי ההתנדבות את הפרויקטים החדשים שיזמו במסגרת קהילת בית הספר. בין הפרויקטים: התנדבות למען קשישים בקהילה, נוער למען איכות הסביבה, תיעוד ניצולי שואה, התנדבות בעמותות עזרה לנזקקים, פעילות התנדבותית במחלקות ילדים בבתי חולים ועוד...

 

חני רוזנברג, אחות בית הספר באורט רחובות, ורכזת התנדבות בית ספרית, סיפרה על חוויותיה מההכשרה: "לי באופן אישי מאוד חשוב לעשות למען האחר. אני מתנדבת בעצמי כבר שנים, והיה לי חשוב לדעת איך אני מעבירה את המסר הזה הלאה, לדור הבא. ההכשרה הייתה מצוינת ובמסגרתה קיבלתי כלים ברורים". על דרך הפעולה שבחרה לנקוט בבואה לרכז את נושא ההתנדבות הבית ספרי: "הפעולה הראשונה שביצעתי זה להקים צוות עבודה שיצטרף אלי לעשייה. חברי הצוות היו מנהלת בית הספר, ראש ועד ההורים, ספרנית בית הספר ושני מורים. הוחלט על תוכנית פעולה שנתית כשכל אחד מחברי הצוות תפקידים מוגדרים וסמכויות. במקביל נפגשנו עם גורמים בקהילה על כל גווניה – ממועדוניות יום, בתי ספר, קבוצות של בעלי צרכים מיוחדים, בתי אבות, מחלקת הרווחה ועמותות".

 

חני מסרה עוד כי "כתוצאה ישירה מפגישות עם גורמים בקהילה וקשירת קשרים אישיים בתחילת התהליך, תלמידי אורט רחובות הפכו להיות כתובת לבקשות להתנדבות בכל המקומות בהם זקוקים למתנדבים. הם פונים אליי ישירות ואני משבצת תלמידים על פי כישוריהם למקומות המבקשים ועל כך אני שמחה".

 

תוכנית הכשרה נוספת למורים רכזי התנדבות ברשת אורט תתקיים גם השנה, שנת הלימודים תשס"ח. בהכשרה צפויים להשתתף 15 מורים ומורות מכל רחבי הארץ.

 

 

עבור לתוכן העמוד