"אין דיון ללא ייצוג" - פניית יו"ר תכנית "שכר מצווה" לשופטים
הגדל

במכתב שנשלח לכל השופטים, ע"י עוה"ד יגאל ארנון ושחר ולנר, קוראים יושבי ראש תכנית "שכר מצווה" של לשכת עורכי הדין להפנות לתכנית "שכר מצווה" בעלי דין בלתי מיוצגים, על מנת שתיבחן זכאותם לקבלת ייצוג משפטי, בין אם ע"י הסיוע המשפטי של המדינה ובין אם ע"י תכנית התנדבות "שכר מצווה".

 

על פי הנתונים שפורסמו על ידי הנהלת בתי המשפט בשנת 2005 כ- 500,000 הליכים היו ללא ייצוג. מפעילות "שכר מצווה" התברר כי ציבור רחב של מתדיינים אינם מודעים לזכותם לקבל עו"ד ששכר טרחתו משולם מהמדינה.

 

כחלק ממטרתה של תכנית "שכר מצווה" להבטחת זכות הייצוג, הפנתה התכנית ללשכה לסיוע משפטי ממלכתי למעלה מ- 6,000 פונים שכלל לא היו מודעים לזכותם לקבלת ייצוג משפטי חינם מהמדינה.

 

פנייה דומה לציבור השופטים נעשתה לפני כשלוש שנים והניבה תוצאות רבות. בעקבות המכתב לשופטים, החלו להתקבל פניות רבות לייצוג, כאשר בתי המשפט מציינים בהחלטה את המלצתם להפנות את בעל הדין שאינו מיוצג לתכנית.

 

כיום מפעילה תכנית "שכר מצווה" 30 מרכזי זכויות, במסגרתם מתנדבים עו"ד לייעוץ משפטי. בקו 1-700 שמפעילה התכנית, התקבלו עד כה למעלה מ- 11,000 פניות.

 

הפונים הנמצאים מתחת לרף הזכאות של התכנית, מופנים באופן מסודר ללשכות הסיוע המשפטי של משרד המשפטים, ומתקיים מעקב אחר הטיפול בעניינם עד לקבלת עו"ד מייצג מטעם המדינה. כאמור, עד כה הופנו למעלה מ- 6,000 פונים.

 

מטרת הפניה לשופטים לדאוג לכך שבמידה ואדם מגיע לא מיוצג לבית המשפט, תבחן זכאותו לקבלת ייצוג משפטי – בין אם על ידי המדינה ובין אם על ידי תכנית "שכר מצווה".

 

שיתוף הפעולה בין בית המשפט ותכנית "שכר מצווה" הינו הכרחי למימוש המטרה המשותפת של ניהול הליך משפטי ענייני במקביל לייצוג מקצועי של בעלי הדין שאין ידו משגת לשכור שירותים משפטיים.

 

כחלק בלתי נפרד מהפעולות ליידוע הציבור, יוצבו בבתי המשפט שלטים שיפנו את המתדיינים שאינם בידם לשכור שירותים משפטיים,

לקו החם של תכנית "שכר מצווה" (00 - 55 - 50 - 700 - 1),

משם ינותבו הפונים בהתאם לקריטריון כלכלי לייצוג משפטי בסיוע המשפטי של המדינה או למתנדבי שכר מצווה.

 

הפניה לתכנית "שכר מצווה" – סיוע משפטי למעוטי אמצעים
בכתבה זו אנו פונים לקיום שיתוף פעולה עם הארגונים שונים העושים התנדבות הלכה למעשה ונמצאים בקשר עם אנשים מעוטי יכולת.

מטרתה להביא להגדלת המודעות בקרב הציבור הרחב, ולהבטיח כי בעלי דין שאינם מיוצגים יופנו ע"י הארגונים לתכנית.

נודה על הפניית פונים הזקוקים לסיוע משפטי  לקו טלפון: 1-700-505-500.
ובמקביל העברת המקרה לטיפולנו באמצעות הפנייה בכתב וכל מסמך רלוונטי
לפקס: 03-6240200.

 

לפרטים על תוכנית "שכר מצווה" לחץ/' כאן

 

לקריאת מכתב הפנייה לשופטים, לחץ/י כאן

עבור לתוכן העמוד