שירות המתנדבים/ות בעמך
הגדל

"עמך" היא עמותה העוסקת באופן ייחודי בצרכים נפשיים, רגשיים וחברתיים של ניצולי השואה, בני הדור השני ומשפחותיהם.

פעולתה מבוססת על ההנחה של אוכלוסיית ניצולי השואה הקשישים דרושה התייחסות מיוחדת המביאה בחשבון את עברם השואתי והשפעתו ארוכת הטווח על הניצולים/ות הן בתרומתם העצומה לתקומתה וביסוסה של מדינת ישראל, והן בשיקום ראוי להערצה של משפחותיהם שחלקם או רובם הושמדו בשואה למבנה משפחתירב-דורי מחודש.

עם זאת, חלק גדול מניצולים/ות סובל מהשפעות ארוכות טווח של מצבים טראומתיים אותם חוו בשואה, שמשפיעים על איכות חייהם בגיל הזקנה, ומחייבים מענה לצרכים נפשיים וחברתיים על רקע עברם.

"עמך" מנסה להעניק במרכזיה בארץ וברחובות רשת תמיכה וביטחון, באמצעות טיפול נפשי וחברתי משולב לניצולים/ות, בניהם ומשפחותיהם. "עמך" אינה עוסקת בסיוע חומרי מכל סוג.

היות שאוכלוסיית הניצולים מזדקנת והולכת, ומגבלות בריאותיות, פיזיות ונפשיות, מקשות עליהם להנות משירותי "עמך" במרכזיה, פתחה "עמך" שירות מתנדבים/ות המגיע לבתי ניצולים לביקורי בית. המתנדבים באים מכל שכבות הציבור: מבוגרים, צעירים, ניצולים ושאינם ניצולים.

קבוצת המתנדבים/ות מסייעים לניצולים בבדידותם האישית והחברתית ומעשירה את חיי הניצולים המזדקנים ומאפשרת לניצולים לגעת הן בעברם והן בנושאי חיים מגוונים כאן ועכשיו.  בצד מתן "אוזן קשבת" ובן-שיח לקשיש, מהווה המתנדב מקור אינפורמציה עבורו.

עליו להיות איש הקשר הקבוע בין הניצול לבין עמותת "עמך", ובכך לאפשר מעקב אחר מצבו של הקשיש, ולסייע לו במידת האפשר במתן מידע אודות משאבי עזרה בהם הוא יכול להעזר, כולל שירותים נוספים ב"עמך".

לצורך כך על המתנדב לגלות רגישות ומסירות. עליו להיות סובלני ובעל שליטה עצמית, תוך מתן כבוד למארח, לעמדותיו ולתפישת עולמו. כמו כן עליו לגלות יכולת האזנה, הכלה ואמפטיה.

כדי לסייע למתנדב במשימתו, הוא עובר סדנת הכנה קצרה, בת שני מפגשים, בה הוא מתוודע לאוכלוסית הקשישים בכלל, ולאלו המזדקנים בצל טראומת השואה בפרט. כמו כן על המתנדב להשתתף בפגשים הנערכים אחת לחודש וחצי בממוצע, ומטרתם מתן הדרכה אישית או קבוצתית, וכן העשרה של המתנדב בנושאים הקרובים להתנדבותו.

ההתנדבות מיועדת לכל המעוניין, צעירים ומבוגרים כאחת, העונים על הכישורים שצויינו לעיל. המתנדב נדרש לבקר את הניצול אחת לשבוע, ביום ובשעה אשר יקבעו על-ידם, כשמשך הפגישה היא בין שעה לשעה וחצי.

שירות המתנדבים ב"עמך" רחובות קורא לכם להצטרף לשורותיו.

 

לקבלת פרטים נוספים יש לפנות לזהר או לליאורה, רכזות המתנדבים, בטלפון 08-9467293.

 

על פעילויות ארגון "עמך" ניתן לקבל אינפורמציה באתר הארגון

עבור לתוכן העמוד