אנונימוס - תוכנית הרצאות בבתי ספר

אחת מדרכי ההסברה היעילות ביותר היא עריכת הרצאות בבתי-ספר. ההרצאות מאפשרות להגיע לקבוצות נוער גדולות בתנאי ריכוז טובים, ולאורך זמן. בעקבות הרצאות הנערכות במספר כיתות במקביל, נפתחים בבתי-ספר גרעינים של פעילות בנושא זכויות בעלי-חיים. אנו קוראים לכם לארגן הרצאה בנושא זכויות בעלי-חיים בבית-ספרכם. צוות המרצים של אנונימוס ישמח להרצות בפניכם, ללא תשלום. לתיאום הרצאות התקשרו למרכז אנונימוס בטלפון 03-6204878 או צרו איתנו קשר בדואר אלקטרוני.

ארגון ההרצאות כרוך לעתים קרובות בקשיים טכניים. בתי-הספר אינם פותחים בקלות את שעריהם לגורמים חיצוניים. הם מקבלים פניות רבות מגורמים כאלה, והסיכוי שיבחרו בנו אינו גבוה. יש יתרון גדול להתארגנות, שמקורה בתוך בית-הספר ולא מטעם אנונימוס. תחילתה של התארגנות כזו הוא בתלמיד/ה (ורצוי - מספר תלמידים), המבקש/ת לקיים את ההרצאה. בשלב הראשון רצוי לאתר בבית-הספר מורה האוהד/ת את מטרותינו. מועיל גם למצוא הורים אוהדים, שיסייעו בפנייה לגורמים הרשמיים של בית-הספר. בסיוע המורה, יש ללמוד מהם ההליכים של הזמנת הרצאות, ולפעול לפיהם. תכנית ההרצאות של אנונימוס מיועדת לחטיבות-ביניים ולבתי-ספר תיכוניים.

למה "זכויות בעלי-חיים" בבית-הספר?

בעיית האלימות בחיי היומיום מטרידה את החברה הישראלית בכלל ואת מערכת החינוך בפרט. התעללות בבעלי-חיים היא אחד מביטויי האלימות השכיחים בקרב ילדים ונוער, והתנגדותה של מערכת החינוך לתופעה זו היא מחויבת המציאות. החינוך ליחס הולם לבעלי-חיים מקבל משנה חשיבות עקב הקשר ההדוק בין אלימות כלפי בעלי-חיים לאלימות כלפי בני-אדם: התעללות בבעלי-חיים מתפתחת במקביל לפגיעה אלימה בבני-אדם, ולריסון האלימות בתחום האחד יש השלכות חיוביות גם בתחום האחר.

פעילות למען בעלי-חיים נמנית עם הביטויים המובהקים ביותר של עשייה ומחשבה ערכית, שכן מטרתה היא עזרה לזולת, אשר אינו יכול להשיב טובה תחת טובה. המאמץ לטובת בעלי-חיים כרוך בפיתוח רגישות ומחשבה עצמאית, משום שהנער/ה מתמודד/ת עם קיומה של אלימות, שמעטים קמים לפעול נגדה ומעטים אף נותנים עליה את הדעת.

למרות ההסכמה הכללית נגד התעללות בבעלי-חיים, לא פעם נותרת עמימות ביחס לשאלות פשוטות: מהי התעללות? ומי אחראי לה? אנונימוס מציעה לברר שאלות אלה ביסודיות, ולהציע לנערות ולנערים דרכים לעזור לבעלי-החיים.

מהי אנונימוס?

אנונימוס, העמותה הישראלית לזכויות בעלי-חיים, היא עמותה ללא מטרות רווח, שנוסדה בשנת 1994 ושמה לה למטרה לשנות את יחס החברה לבעלי-חיים ולהשתית אותו על התחשבות בצרכיהם. העמותה קנתה לה שם במאבקיה הציבוריים כנגד פגיעות חמורות בבעלי-חיים במסגרות ממוסדות, כגון: תעשיית הפרוות, קרקסים המנצלים בעלי-חיים, ניסויים בבעלי-חיים ומשקים חקלאיים. אנונימוס מקיימת קשר קבוע ושיתוף-פעולה עם הרשויות הממונות על הגנת בעלי-חיים בישראל - במשרד לאיכות הסביבה ובמשרד החקלאות, והיא חברה בארגון נוח, ההתאחדות הישראלית של הארגונים למען בעלי-חיים, מיסודו של המשרד לאיכות הסביבה. להבדיל מארגונים אחרים המגנים על בעלי-חיים, איננו מחזיקים מחסה לכלבים או לחתולים, אלא פועלים בכלים של הסברה, חינוך והעלאת המודעות. אנו מאמינים, שרק שינוי עמוק בדרכי חשיבה והתנהגות יוכל להביא בטווח הארוך לתיקון אמיתי במצבם של בעלי-החיים.

מה אנו מציעים?

כדי לקדם את ההגנה על בעלי-חיים בישראל ובעקבות הפניות הרבות שמגיעות אלינו, אנו מקיימים זה מספר שנים הרצאות בבתי-ספר, בתנועות נוער, ביחידות צבא וכדומה. בהרצאות אנו מעודדים לראות בבעלי-חיים זולת, שיש להתחשב בצרכיו, ולא כלי שניתן לאדם לשימושו. מסגרת הנושאים של ההרצאות היא קבועה, אך אנו מתאימים את התוכן ואת הסגנון לפי גיל הילדים ואופי האוכלוסייה. כל הרצאה היא אירוע של חיפוש משותף עם התלמידים אחר יסודות היחס שלנו לבעלי-חיים, וניסיון לחשוב יחד - ואף להציע פתרונות מעשיים - כיצד ליצור עולם טוב יותר לכולנו. את מערך ההרצאות מרכז אריאל צֹבל, מורה מוסמך, המתמחה באוניברסיטת תל-אביב בקשר שבין בני-אדם לבעלי-חיים. צוות המרצים קטן ואיכותי, והוא מורכב מפעילים ותיקים של אנונימוס, אשר רכשו ניסיון רב בהסברה מול קבוצות של נוער, ילדים וחיילים, ובמסגרות נוספות. הפעילות הבסיסית שאנו מציעים היא הרצאת מבוא, שניתן לקיימה בפני קבוצות גדולות - מכיתות שלמות ועד לשכבות. ההרצאה ניתנת ללא תשלום, אך הוצאות הנסיעה של המרצה יחולו על בית-הספר. ניתן להזמין גם סדרת הרצאות, או הרצאות המותאמות למקצועות לימוד מסוימים, וכן הקמת דוכני הסברה באירועים כגון "יום ירוק". כמו כן, במקרה של עניין מיוחד מצד התלמידים בזכויות בעלי-חיים, נשמח לסייע בהכנת עבודות לימודיות בנושא, הפקת עיתון קיר, הפקת אירוע המוקדש לזכויות בעלי-חיים, ועוד.

לתיאום ולקבלת פרטים נוספים, פנו למשרדי אנונימוס: 03-6204878.

תכנית הרצאת המבוא של אנונימוס

מהן זכויות בבעלי-חיים? האם הפגיעה בבעלי-חיים נערכת במקרים חריגים בלבד? ומה ניתן לעשות כדי למנוע את הפגיעה? ההרצאה באה לענות על שאלות אלה באופן שיטתי, בעזרת שקופיות טקסט, תמונות להמחשה והשתתפות הקהל. משך ההרצאה המומלץ הוא שני שיעורים (90 דקות) אך אנו מקיימים גם גרסה מקוצרת של הרצאה זו - שיעור אחד (45 דקות). אמצעי העזר הטכניים שאנו זקוקים להם: מקרן המתחבר למחשב נייד (ברקו), או מקרן שקופיות / מטול שקפים / מכשיר וידיאו.

לפניכם פירוט נושאי ההרצאה:

  • מהן זכויות בעלי-חיים? כשמדברים על זכויות בעלי-חיים, מתכוונים בדרך-כלל לזכויות שמקנה להם עצם רגישותם. בעלי-החיים סובלים כשפוגעים בהם באלימות, כשמזניחים אותם או כשמונעים מהם מלספק את הצורך שלהם בסביבה מגוונת, בפעילות, בחברה ובמשפחה. הזכויות הנובעות מרגישויות אלה נחשבות כזכויות מוסריות, בבחינת צער בעלי-חיים. כמה מהן זכו להכרה בחוקי מדינת ישראל ומדינות רבות אחרות.

  • התעללות - מקרים חריגים בלבד? התעללות בבעלי-חיים נחשבת בחברה שלנו כפשע. אולם רוב הפגיעה בבעלי-חיים נערכת ללא כוונות זדון, הרחק מעיני הציבור וללא ידיעתו, ולעתים קרובות בתמיכתו הכספית. תופעות נפוצות, אשר אנשים מעטים בלבד יודעים על קיומן, נחשבות כהתעללות רק כאשר הן נחשפות לעיני הציבור הרחב. כך קרה ביחס לניצול חיות בקרקסים, כליאת תרנגולות בכלובי סוללה, חטיפת חיות בר מחיי הטבע ועוד.

  • כיצד ניתן לעזור לחיות? הכרת העובדות על הפגיעה בבעלי-חיים וחשיפתן בפני אחרים הן הכרחיות להתפתחותה של פעילות למענם. בעקבות זאת מתפתח לחץ ציבורי, שראשיתו בחרם צרכנים, למשל: רבים אינם קונים מוצרי קוסמטיקה שנוסו על בעלי-חיים, או מעדיפים "ביצי חופש". במקביל לחרם, מופעל לחץ על הרשויות לממש את החוקים הקיימים או לשנותם. לא פעם, החשיפה והלחץ הציבורי נערכו בידי נוער והביאו לתוצאות מרשימות, למשל: האיסור על פיטום אווזים בישראל הוא בעיקרו תוצאה של פעילות נוער. הישגים כאלה מתחילים לעתים קרובות בפעילויות צנועות לכאורה, בין חברים או בסביבת המגורים.

    לתיאום הרצאה ולפרטים נוספים כתבו לנו ל: info@anonymous.org.il
    עבור לתוכן העמוד