סיכום פעילותה של עמותת מילב"ת במחצית הראשונה של שנת 2006

 

יולי 2006

הקיץ בפתח, מחצית השנה מאחורינו וכעת אנו בודקים אם הגשמנו את התחזית שהצבנו לעמותה בסוף השנה שעברה.

בחודשים הללו עברנו תקופה קשה: הבחירות והקמת ממשלה דחו את אישור תקציב המדינה ומשרדי הממשלה אינם מזדרזים, בלשון המעטה, למלא את חובתם בסיוע לנזקקים. חרף זאת המשכנו בשנת חצי היובל לפעילות מילב"ת להעניק סיוע ייחודי לשיפור איכות חייהם של אלפי ילדים, מבוגרים וקשישים בישראל, ואנו משקיעים מאמצים רבים בניסיונות לשיתוף פעולה עם עמותות, ארגונים ומשרדי ממשלה כדי שנוכל להעניק שירות מקצועי ויעיל.

בימים אלו חובה על כל העוסקים בצורכי ציבור באמונה לתת כתף, להתרכז בעשייה ולקוות לעתיד ורוד.

להלן סיכום עיקר פעילותנו במחצית הראשונה של השנה:


1. הפצת מידע:

אחד מיעדיה העיקריים של עמותת מילב"ת בשנים האחרונות הוא הרחבת השירותים הניתנים על ידה בקהילה ושיתוף אנשים רבים ככל האפשר בידע, במידע ובניסיון הרב שנצברו במהלך 25 שנות פעילותה.

לשם כך מקיימת מילב"ת פעילות מגוונת ברחבי הארץ:

א. הפעלת מרכז ההדרכה והתצוגה הנייד:

מילב"ת מקיימת פעילות הדרכה והסברה ייחודית בכל רחבי הארץ בנושא שיפור איכות החיים של אנשים בעלי מוגבלויותוהעלאת בטיחותם באמצעות פתרונות טכנולוגיים מיוחדים.

במהלך התקופה האמורה קיימו יועצי מילב"ת – מרפאים בעיסוק וקלינאית תקשורת – 97 מפגשי הדרכה בהשתתפות 4,000 אנשים, בהם קשישים ובני משפחותיהם, נכי צה"ל ואנשי מקצוע מתחום הבריאות והרווחה.

ההדרכות התקיימו ללא תשלום במרכזי יום לקשיש, במועדוני גמלאים, בבתי אבות, במרכזים רפואיים, בבתי הלוחם, בכנסים מקצועיים ועוד.

כל מפגש הדרכה הותאם במיוחד לצורכי קהל המשתתפים וכלל הסברים מקצועיים של צוות מילב"ת, אפשרות להתנסות אישית באביזרי העזר שבתצוגה הניידת של מילב"ת, קבלת מידע היכן ניתן להשיג את האביזרים, חלוקת חוברת הסברה בנושא שהופקה על-ידי מילב"ת, ייעוץ אישי ראשוני ואיתור אנשים הזקוקים לאביזרי עזר מיוחדים שיפתחו עבורם מתנדבי מילב"ת.

השירות מוצע במספר שפות: עברית, רוסית, אנגלית וערבית וזוכה לביקוש רב.

ב. קורסי הכשרה מקצועיים

85 מרפאים בעיסוק ופיזיותרפיסטים השתתפו בקורס "טכנולוגיה מסייעת לניידות מוגבלים בתנועה" שהעבירו מרפאים בעיסוק ממילב"ת ומרצים אורחים. לאור שביעות הרצון הגבוהה של המשתתפים והביקוש הרב התקיימו שני מחזורים בהיקף של 64 שעות לימוד כל אחד.

בחודש ספטמבר ייפתח קורס בנושא "התאמות דיור וסביבה לאנשים בעלי מוגבלויות" בהיקף של 80 שעות בשיתוף תכניות ההשתלמות של החוג לריפוי בעיסוק באוניברסיטת תל אביב.

ג. פרויקט "גם אני יכול"

זו השנה השביעית שמילב"ת שותפה פעילה בפרויקט החינוכי-טכנולוגי של האגף לחינוך טכנולוגי במשרד החינוך. מטרת הפרויקט היא קירוב לבבות בין תלמידים בריאים ואנשים בעלי מוגבלויות ועידוד חשיבה טכנולוגית-יצירתית באמצעות פיתוח אביזרי עזר מיוחדים על-ידי התלמידים. לדוגמה, קבוצת תלמידים באשכול פיס קריית ים, יחד עם מתנדבי מילב"ת ברפא"ל, פיתחו מכשיר קריאה לעזרה עבור אדם בעל לקות ראייה. המכשיר מחובר לכלב הנחייה, המפעיל אותו אם האדם נופל.

צוות מילב"ת – מרפאים בעיסוק ומתנדבים – קיים 20 סדנאות הדרכה בהשתתפות 750 תלמידי כיתות ז' ו-ח' מנצרת עילית, יוקנעם, רמת השרון, גבעת חיים, אור יהודה, נתניה, תל-אביב, פתח תקווה, עכו, גזר, חיפה וקריית ים.

צוות מילב"ת ליווה את התלמידים במשך תהליך הפיתוח והיה שותף בשיפוט לבחירת העבודות המצטיינות.

ד. סדנה – "הכנה לקראת יציאה לחיים עצמאיים".

מילב"ת קיימה סדנה מיוחדת שבה השתתפו 20 אנשים בעלי מוגבלויות בגיל 21 מאזור המרכז. בסדרת המפגשים שהונחו על-ידי צוות מילב"ת – מרפאים בעיסוק, קלינאית תקשורת ועובד סוציאלי (חלקם בעלי מגבלה בעצמם) – נידונו היבטים טכנולוגיים הקשורים ליציאה לחיים עצמאיים (מגורים, טיפול אישי, תעסוקה ועוד). לאור ההצלחה הרבה תיערכנה סדנאות דומות באזורים נוספים בארץ, הראשונה שבהן בעכו.


2. ייעוץ למציאת הפתרון הטכנולוגי המתאים

בתקופה זו סייע הצוות של יועצי מילב"ת – מרפאים בעיסוק וקלינאית תקשורת – באמצעות ייעוץ אישי ל-1,640 פונים, למצוא את הפתרון הטכנולוגי המתאים עבורם בקשת רחבה של בעיות תפקודיות הקשורות לטיפול אישי, עבודה, ניצול איכותי של שעות הפנאי, ניידות, תקשורת חלופית, עבודה במחשב ועוד.

נוסף לכך קיבלו הפונים מידע על מקורות להשגת אביזרי העזר, אפשרות להתנסות אישית באביזרי העזר שבתצוגת מילב"ת והדרכה לגבי השימוש בהם.

השירות מוצע במספר שפות: עברית, רוסית ואנגלית וניתן הן באמצעות מפגש אישי במילב"ת – כאמור לעיל – והן באמצעות הטלפון, האינטרנט והפקסימיליה.

במקרים שבהם לא נמצא כל פתרון מתאים, מתנדבי מילב"ת מפתחים עבור הפונים אביזרי עזר מיוחדים.


3. פיתוח אביזרי עזר מיוחדים:

מתנדבי מילב"ת ממשיכים בפעילותם הייחודית של פיתוח אביזרי עזר מיוחדים עבור ילדים, מבוגרים וקשישים בעלי מוגבלויות שלא נמצא עבורם כל אביזר עזר מתאים.

פעילות ייחודית זו של מתנדבי מילב"ת מבוצעת רק במספר מדינות בודדות בעולם.

במחצית הראשונה של 2006 הצליחו מתנדבי מילב"ת, במסירות וביצירתיות יוצאות דופן, לפתור בעיות תפקוד קשות של 296 אנשים.


4. פרויקטים מיוחדים:

א. פרויקט ממל"ה:

ממל"ה – מרכז משחקים טכנולוגי-חינוכי לילדים בעלי צרכים מיוחדים – הוא מרכז משחקים נייד, יחיד במינו בארץ, שמילב"ת פיתחה ומפעילה בהתנדבות, ובו מגוון מתקני משחק בעלי אמצעי הפעלה מיוחדים המותאמים לילדים בעלי צרכים מיוחדים.

בתקופה האמורה יותר מ-3,000 ילדים בעלי צרכים מיוחדים נהנו מההזדמנות לממש את יכולותיהם ולשחק בסביבת משחק טכנולוגית שהותאמה במיוחד עבורם.

ההשתתפות הינה ללא תשלום !

מאות תלמידים בריאים מחטיבות ביניים ברחבי הארץ היו שותפים בפרויקט וחנכו את הילדים המיוחדים.

המשחק המשותף של קבוצות הילדים היווה הזדמנות לחשיפת בני הנוער הבריאים לעולמם של הילדים בעלי הצרכים המיוחדים ותרם רבות לקירוב הלבבות.

עשרות ממתנדבי מילב"ת עושים לילות כימים להצלחת הפרויקט: הקמתו בכל יישוב שאליו הוא מגיע וסיוע בהפעלתו, תחזוקה שוטפת שלו, פיתוח מתקני משחק ואמצעי הפעלה חדשים, תיאום השתתפותם של ילדים ממוסדות החינוך המיוחד והרגיל בפרויקט וארגון פעילותם של כל המתנדבים הרבים המעורבים בפרויקט.

במהלך המחצית הראשונה של 2006 הוצב הפרויקט ב-10 יישובים: הרצליה, ירושלים, בני ברק, עכו, חולון, חדרה (במועד אחד במרכזה ובשני בגבעת אולגה), נתניה ואשדוד. בכל יישוב הופעל הפרויקט במשך 5-2 שבועות וכלל קבוצות ילדים מכל יישובי הסביבה (בהרצליה הוצב הפרויקט פעמיים: הפעלה אחת ממושכת והפעלה נוספת במסגרת קייטנות של חופשת פסח לילדים בעלי צרכים מיוחדים).

הפרויקט ימשיך לפעול במתכונת רציפה גם במהלך המחצית השנייה של השנה. כמו כן גם השנה יועמד הפרויקט במהלך חודשי הקיץ לרשות ילדים בעלי צרכים מיוחדים המשתתפים בקייטנות הקיץ שמפעילים ארגונים שונים.

במקביל להפעלת הפרויקט במתכונתו הניידת ממשיך צוות מילב"ת בפעילות מאומצת לקראת הקמת מרכזי הקבע של ממל"ה. מובן שמילב"ת מעוניינת לחסוך ככל הניתן בהוצאות ההקמה וההפעלה של מרכזי הקבע הללו. עקב כך, בהתבסס על הידע והניסיון שנרכשו בהפעלת הפרויקט במתכונתו הניידת ועל מסקנות ועדת היגוי שהקימה מילב"ת בהשתתפות צוות מילב"ת, נציגי משרד החינוך, משרד הרווחה, הביטוח הלאומי ונציגי ארגונים המטפלים בילדים בעלי צרכים מיוחדים, הוחלט ליזום שיתופי פעולה עם גופים וארגונים המטפלים בילדים בעלי צרכים מיוחדים ולשלב את הפרויקט בתוך מערך השירותים שגופים אלה מספקים:

בנגב – בשיתוף עם "עלה נגב" – מתקנים ראשונים הוצבו במקום, ומתקנים נוספים יתווספו בהדרגה. סיום משוער: סוף 2007.

בירושלים – בשיתוף עם מרכז וראייטי-ירושלים ומת"י-ירושלים. סיום משוער: סוף 2006.

במרכז – בשיתוף עם ההוספיס לילדים בבית החולים תל השומר. סיום משוער: סוף 2006.

בצפון – בשיתוף עם מוזיאון המדע, החלל והטכנולוגיה בחיפה. סיום משוער: 2007.

– בשיתוף עם "כפר נהר הירדן". סיום משוער: 2008.

כל מרכז קבע של ממל"ה ישא אופי ייחודי ויענה על צורכיהן המיוחדים של קבוצות רבות של ילדים מכל אזור.

כמו כן סוכם על שיתוף פעולה עם הקרן הקיימת לישראל לתכנון משותף של אתרי משחק נגישים ביערות קק"ל.

ב. פורים

זו השנה השלישית שבה המשכנו בפעילות יחידה במינה של הכנת תחפושות פורים מיוחדות המשלבות בתוכן את אביזרי הניידות (כיסאות גלגלים, הליכונים ומקלות הליכה) של ילדים בעלי צרכים מיוחדים.

לקראת חג הפורים הגשימו צוות מילב"ת, מתנדבי מילב"ת מרפא"ל ומתנדבי מילב"ת ממל"מ-התעשייה האווירית יחד עם קבוצת חיילים מהצפון את משאלות ליבם של 120 ילדים מ-3 מוסדות חינוך של החינוך המיוחד בחיפה, ברעננה ובראשון לציון ויצרו עבורם תחפושות ייחודיות. הילדים המאושרים הציגו את תחפושותיהם בתהלוכות מרגשות: כיסא גלגלים שהפך לפרפר, הליכון שהפך לרכב משטרה ועוד ועוד.

ג. הקמת מאגר מידע בנושא טכנולוגיה מסייעת:

מילב"ת נבחרה להוביל את הקמת מאגר המידע הארצי בנושא טכנולוגיה מסייעת, שנוסד בשיתוף הג'וינט, ארגון אש"ל, משרד הביטחון, משרד הבריאות, משרד הרווחה, המוסד לביטוח לאומי ומרכזי המידע בארץ (יד שרה, אלי"ן, קרטן, בקול ועוד).

צוות מילב"ת עוסק באפיון המידע ובהזנתו למאגר הממוחשב שיועמד לרשות הציבור באתר הממשלה – "ממשל נגיש" (www.gov.il).

עד כה עובדו והוזנו במאגר 4600 פריטים ו-1600 תמונות.


5. מעורבות בפעילות ציבורית:

מילב"ת מעורבת בפעילות ציבורית ענפה לקידומם של תחום הטכנולוגיה המסייעת ושל הנגישות בארץ:

§מעורבות בפעילות של נציבות שוויון לאנשים עם מוגבלות במשרד המשפטים לקידום נושא הנגישות באמצעות כתיבת תקנות, תגובה לטיוטות בנוגע לנגישות השירות, התאמת חופי ים, התאמת מגרשי משחקים וכו'.

חברות בוועדה המייעצת לנציבות שוויון לאנשים עם מוגבלות במשרד המשפטים ובתת-ועדת בריאות.

  • חברות במועצה הלאומית לשיקום של משרד הבריאות.
  • חברות בועדת הביקורת של מגזר ההתנדבות.
  • חברות בוועדה הממשלתית לתעסוקה שהוקמה כדי ליישם את חוק שוויון זכויות לגבי תעסוקה.
  • חברות בוועדת משרד הבריאות להנגשת השירות.
  • חברות בהנהלת ארגון הגג של ארגוני הנכים.
  • כל צוות היועצים במילב"ת שותף בפורום הארצי של מרכזי הייעוץ בנושא אביזרי עזר.

לסיום, הרשו לי לשתף אתכם במכתב תודה שנשלח אל מתנדבי מילב"ת ברפא"ל עבור פיתוח מתקן מיוחד שאפשר לאישה עיוורת להגשים את משאלת ליבה – לקיים באופן עצמאי ובטיחותי את מצוות הדלקת נרות שבת:

אני מזמין אתכם לבקר במילב"ת ולקרוא את המכתבים החמים והמרגשים שנשלחו אל מתנדבי מילב"ת.

"עד עכשיו אנשים היו עוזרים לי להדליק (נרות שבת)... הציעו לי להשתמש בנר על חשמל - אבל זה לא אותו הדבר. אני מרגישה ורואה את האור ואת העוצמה של האור. במתקן יש משהו שאי-אפשר להגיד במילים. כל הכבוד לבועז גלוטמן ולכם (מתנדבי מילב"ת – רפא"ל) שנרתמתם לעשות משהו למען העיוורים".

למעבר אל אתר מילבת לחצו כאן

עבור לתוכן העמוד