מח"ץ (מעורבות חברתית צעירה) 2000

מח"ץ הוא ארגון של נוער מתנדב למען הקהילה הפועל בעזרת מחלקת הנוער ואגף הרווחה של עיריית חולון ורשת המתנסים העירונית. הוקם בספטמבר 2000 ע"י אסף לוי ומלי מוסרי.

מ-20 בני נוער מתנדבים בשנה הראשונה גדל הארגון ל-200 בני נוער ב-4 שכונות בחולון, 10 קבוצות עם 16 מדריכים מתנדבים אף הם.

 

הקבוצות של מח"ץ עוסקות בין היתר בעזרה למשפחות מעוטות אמצעים, בעבודה עם ילדים ובעזרה לקשישים ובכך הם מגשימים את מטרתם המובעת בראשי התיבות של שמם מעורבות חברתית צעירה.

המתנדבים הם תלמידי כיתות ט-יב' משכונות העיר. כוונתם הראשונית של שני המייסדים אסף לוי ומלי מוסרי הייתה להנחיל לבני הנוער של העיר, תושבי השכונות את ערכי ההתנדבות. הם הבינו שהדרך המתאימה לכך אינה רק באמצעות הסברה אלא היא עוברת בשטח, בשדה, אצל משפחות נזקקות, ילדים חולים, וקשישים עריריים.

סגל המדריכים המתנדבים הוא לב לבו של המפעל, בהם חיילים בסדיר, סטודנטים ועוד. הם רואים בתפקידם שליחות ממדרגה ראשונה. לעזור לקבוצות אוכלוסיה נזקקות ובו בזמן להפוך את בני הנוער המתנדבים לבעלי ערכים ולאזרחים מועילים, ולהיות להם אות ומופת.

בני הנוער המגיעים לארגון אינם חברים בתנועות נוער. מהם המוגדרים ברשויות הרווחה של העיר כנוער בסיכון. מח"ץ 2000 הוא להם גם מסגרת חברתית ואפילו משקמת.

רשימת המעשים הטובים של חניכי הארגון בחמש שנות פעילותו הראשונות ארוכה ומגוונת: צביעת בתים של משפחות עניות, ארגון מסיבות, קבלת שבת, ימי כיף לילדים, איסוף בגדים ותחפושות, ביקור אצל ילדים בבית החולים וולפסון, ואיטום בתי קשישים לקראת המלחמה בעיראק.

 

הארגון פועל בשיתוף עם עמותות וארגונים והוא מקרין על מרכזי הנוער וזוכה להערכה רבה.

 

אות הנשיא למתנדב הוענק לחברי ארגון הנוער מח"ץ 2000 על מייסדיו, חניכיו ומדריכיו, והוא ביטוי של הוקרה על יוזמה חדשנית שהצליחה להרחיק בני נוער מן הרחוב וסכנותיו ולטעת בהם רגש של אחריות כלפי עצמם וכלפי החברה.

 

עבור לתוכן העמוד