חיפושדלג על חיפוש
  כנס מחוון
  תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

  פיתוח יוזמות ייחודיות להרחבת מעגלי ההתנדבות והמעורבות

  התנדבות ומעורבות חברתית של ולמען אזרחים ותיקים


  התנדבות אזרחים ותיקים היא תופעה ארוכת שנים, המתאפיינת בשנים האחרונות בשינויים מרחיקי לכת, כתוצאה מהארכת תוחלת החיים ושינוי בדפוסי היציאה לגמלאות. יחד עם השותפים שלנו במפעל הפיס, במשרדי הממשלה ובמרכז השלטון המקומי, אנו פועלים לפתח פלטפורמה ברשויות המקומיות, שתתכלל את מגוון הצרכים של אזרחים ותיקים ותפעל להרחיב ולהעצים את פעילויות ההתנדבות של האזרחים הוותיקים ולמענם ברשויות המקומיות. במקביל, אנו פועלים להמשיג פרקטיקות מיטביות להנעת אזרחים ותיקים ולהרחבת שילובם במעגלי ההתנדבות, בתפקידים ובמשימות המותאמים לצרכיהם הייחודיים ובאופן שיספק להם את מגוון התועלות הטמונות בהתנדבות עבורם.

   
  התנדבות ומעורבות חברתית בחברה הערבית

   

  התנדבות בחברה הערבית מתאפיינת בעיקרה בהתארגנויות בלתי פורמליות. בשנים האחרונות חלה התעוררות של החברה האזרחית בחברה הערבית, המביאה עמה רצון למסד גם את פעולת ההתנדבות והמעורבות החברתית. אנו פועלים להרחיב את ההתנדבות בחברה הערבית ולפתח מודלים וכלים ולמידה מותאמת לקהילה זו. בשיתוף עם עמותת אמנינא.


  התנדבות של בני נוער עם מוגבלות- מודל "לשם שינוי"

   

  לשם שינוי הינה תכנית פיילוט שפעלה בין השנים 2015-2019 ותוצרי הידע שנאספו משמשים לכל מי שמעוניין לקדם את תחום ההתנדבות של נוער עם מוגבלות.
  משרדי הממשלה המקדמים את הנושא (משרד החינוך ומשרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים) בשיתוף עם ג'וינט אשלים, אלווין ישראל, הרשת להתנדבות ישראלית והמרכז לשלטון מקומי חברו יחדיו וייסדו את תכנית לשם שינוי במטרה להבנות תשתיות, לפתח ידע וכלים יישומיים ולמסד יוזמות הפועלות בשטח על מנת להפיץ ולהרחיב את מעגלי הפעולה וההשפעה.
  לאתר התכנית עם כלל החומרים


  התנדבות של בני נוער בכפרי הנוער- תכנית "אדוה"

   

  תכנית ההתנדבות והשותפויות בכפרי הנוער נולדה מתוך זיהוי ודיוק הצרכים של כפרי הנוער ומתוך אמונה כי התנדבות היא חוויה מיטיבה ובעלת השלכות התפתחותיות משמעותיות על מתבגרים.

  התוכנית התגבשה בעקבות צורך שעלה מן השטח, ידע תיאורטי בנושא, מחקר וראיונות עומק שנערכו עם מנהלי הכפרים. מתהליך המיפוי, למדנו כי התנדבות הנה ערך משמעותי בכפרי הנוער, מנהלי הכפרים והצוות החינוכי רואים בהתנדבות כלי משמעותי להעצמה ושילוב חברתי וקהילתי של בני הנוער תוך מתן דגש על פיתוח כישורי חיים, הקניית ערכים ופיתוח זהות אישית פרו חברתית. זאת לצד החשיבות הרבה בפיתוח שותפויות אסטרטגיות עם החברה האזרחית והמגזר העסקי.

  לתוכנית שותפים מלבד המועצה הישראלית להתנדבות גם משרד החינוך - המנהל לחינוך התיישבותי, ג'וינט ישראל, הפורום הציבורי כפרי הנוער והפנימיות והאגודה לקידום החינוך בירושלים.

   

  קידום יזמות התנדבותית בפריפריות החברתיות-גאוגרפיות בישראל

   

  יזמות התנדבותית צומחת במרבית המקרים בשדה, ללא ליווי או תמיכה מקצועיים, שעשויים לסייע לה להתפתח ולהצליח בהובלת שינוי חברתי. במטרה להרחיב את מגוון המודלים בהם מתנדבים עשויים להשתלב ולספק פלטפורמה למעוניינים ליזום תוכניות התנדבות חדשניות בתחום, אנו פועלים לעודד יזמות התנדבותית ולספק את התמיכה, ההכשרה והליווי הנדרשים לה, תוך דגש על הפריפריות החברתיות-גאוגרפיות בישראל. בשיתוף עם קוביית רוטשילד.

   

  התנדבות של טוענים מוסמכים בבתי משפט לתביעות קטנות

   

  טוען מוסמך הוא מי שהוסמך לסייע בהתנדבות בבית משפט לתביעות קטנות. אומנם החוק מאפשר לנפגעים לפנות לבתי משפט לתביעות קטנות, אך בבית משפט זה אין ייצוג על ידי עורכי דין. על מנת להתמודד עם הצורך של אוכלוסיות במצבי סיכון, המתקשות לייצג עצמן בבתי דין אלה, הוקם שירות משפטי על ידי מתנדבים, שאינם משפטנים. תעודת ההסמכה מונפקת על ידי המועצה הישראלית להתנדבות, על פי אישור שר המשפטים. המבקשים לקבל הסמכה כטוענים מוסמכים, נדרשים להשלים קורס טוענים בהיקף של 120 שעות, המועבר על ידי המועצה. הסיוע שטוענים אלה מעניקים בבית המשפט לתביעות קטנות בתל אביב, בארגוני הרווחה, במחלקות הרווחה בעיריות, מביא תועלת רבה. ישנם מקרים רבים שבהם העדיפו הנתבעים להתפשר מאשר להתדיין בבתי הדין מול הטוענים המתנדבים.במחקר שערך מיזם ההתנדבות הישראלי בשנת 2015, עולה כי לצד המניעים הרבים הקיימים להתנדבות, ישנם לא מעט חסמים, העומדים בדרכן של אוכלוסיות רבות להשתלב במסגרתה, זאת על אף כל יתרונותיה. בתחום הפעילות של פיתוח יוזמות ייחודיות, אנו שואפים למפות את האוכלוסיות המתנדבות פחות ולהציע מגוון של יוזמות, מודלים ופרויקטים שיעודדו הרחבה והגברה של מעורבות חברתית והתנדבות בקרב אוכלוסיות אלה, תוך פיתוח התשתיות המתאימות למימושה.

  הרשמה לניוזלטר
  הרשמה לניוזלטרדלג על הרשמה לניוזלטר
  שדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה
  *
  *
  checked
  צור קשר
  עבור לתוכן העמוד