חיפושדלג על חיפוש
  info and tools
  תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

  המתנדבים החדשים: כך תעצבו להם תפקידים מתאימים

  לא רבים מכירים את השם קורט גולדשטיין, אך כולנו משתמשים בביטוי שהוא טבע. קורט גולדשטיין (1878–1965) היה פסיכיאטר ונוירולוג יהודי, מחלוצי הנוירופסיכולוגיה. בין השאר טען גולדשטיין כי לאדם מניע חזק למימוש מלוא הפוטנציאל האישי שלו, מניע שאותו הוא כינה "הגשמה עצמית".

   

  הגשמה
   
  הגשמה עצמית: זה מה שהמתנדבים בעצם רוצים
  הגשמה עצמית הפכה לערך יסוד של ממש בחברה המערבית המודרנית. עובדה זו משפיעה גם על האופן שבו הם בוחרים להתנדב, על זהות הארגונים שבהם הם בוחרים להשתלב ועל התפקידים שאותם הם מעוניינים לבצע.
  בד בבד עם התפתחות הרצון להגשמה עצמית בחברה המערבית, גם אורח החיים של חברה זו השתנה. הטכנולוגיה, שללא ספק שינתה את חיינו לטובה, הביאה עימה גם תחושות של התחברות מתמדת אל העולם סביבנו, תחושות שלעיתים מתפתחות לכדי תופעה פסיכולוגית של חשש לפספס משהו שקורה עכשיו במקום אחר – Fear of missing out. התוצאה היא שכולנו עמוסים יותר מבעבר, מנסים להספיק יותר ומרגישים שאין לנו מספיק פנאי כדי להגשים את כל מטרותינו.
  כתוצאה מהרצון להגשים את עצמנו ומהתחושה שכולנו עמוסים מאוד, כיום, יותר מתמיד, הופכת ההתנדבות לתהליך דו צדדי, של נתינה וקבלה, בין המתנדב לבין הארגון. הארגון מעוניין במתנדב מתמיד, שמסוגל לספק שירות רציני ומשמעותי, והמתנדב מבקש למצוא ארגון שישקיע בו ויאפשר לו להתפתח ולצמוח בעודו מספק שירות ללקוחות הארגון, ובמקביל – שגם יהיה גמיש לזמינותו וליכולותיו.
  למתנדבים מסוג זה, שאותם ניתן לכנות "המתנדבים החדשים", כמה מאפיינים בולטים. ארגון המעוניין לזכות במחויבות המתנדבים חייב להכירם.
   
  נעים להכיר: המתנדבים החדשים
  אלה המאפיינים הבולטים של המתנדבים החדשים:
  גמישות: המתנדב החדש מעוניין להקדיש תשומת לב גם לקריירה שלו, גם למשפחתו וגם לעצמו ולהתפתחותו האישית. לכן, ההתנדבות שהוא מחפש היא כזו שתוכל להשתלב באורח חייו ולאפשר לו להתנדב במקום ובזמן המתאימים לו.
  גיוון: המתנדב החדש רוצה להרגיש שהוא משתדרג, שהוא צובר חוויות חדשות במהירות גבוהה, ושהוא לא מפספס שום דבר בדרך.
  השפעה: המתנדב החדש מחפש משמעות בהתנדבות, כלומר הוא רוצה לדעת שהוא באמת משפיע. לכן, המתנדב החדש יעדיף תפקידים המנוסחים על פי תוצאות ומצפה לתהליכי הערכה שישקפו את התקדמותו ואת האפקטיביות שלו.
  מיומנויות: המתנדב החדש מעוניין להביא לידי ביטוי את חוזקותיו ואת יכולותיו ולפתח בעזרתן מיומנויות חדשות.
  עצמאות: המתנדב החדש מצפה לעצמאות תפקידית. הוא רוצה שיאפשרו לו לחשוב "מחוץ לקופסה" וליישם שיטות חדשניות לפתרון בעיות.
  הכרת המאפיינים האלו מסבירה לנו מהן הציפיות של המתנדב החדש מהתפקיד. הציפיות החדשות האלה דורשות מאיתנו להתאים חלק מהפרקטיקות שלנו בגיוס מתנדבים ושימורם. בעניין זה יש לציין שאחת המגמות של המתנדבים החדשים היא לעבור מהתנדבות ארוכת טווח להתנדבות קצרת טווח, מה שלא תמיד תואם את הצרכים של ארגונים מסוימים. עובדה זו מעוררת אף יותר את הצורך במציאת דרכים חדשות לניהול המתנדבים החדשים. אחת מהן היא עיצוב תפקידים למתנדבים החדשים.
   
  איך לעצב תפקידים למתנדבים החדשים
  רבות נכתב בעבר על עיצוב תפקידים למתנדבים ועל החשיבות של עיצוב תפקיד למוטיבציה של המתנדב. אנו יודעים כי מנבא השימור מספר אחת הינו "המתנדב הנכון בתפקיד הנכון", מכאן שיש בראש ובראשונה להקדיש את הזמן הנדרש לעיצוב התפקיד הנכון.
  עיצוב תפקיד מגדיר את המשימות והאחריות של המתנדב, כמו גם את הדרכים, השיטות והטכניקות שבאמצעותן יבוצע התפקיד. העיצוב אף מגדיר את מערכות היחסים של המתנדב עם אלה שמנהלים אותו, אלה שמתנדבים איתו ואלה שכפופים אליו. למעשה, עונה עיצוב התפקיד על השאלות: מי? מה? איפה? מתי? למה? ואיך?
  ברשימה זו, לא נרד לעומק סוגיית עיצוב התפקיד, אלא נספק דגשים הרלוונטיים לעיצוב תפקיד המותאם לציפיות של המתנדבים החדשים.
   
  דגשים חשובים לעיצוב תפקיד:
  כלים טכנולוגיים: המתנדבים החדשים מצפים שהארגון יעשה שימוש יעיל בזמנם. בעידן הנוכחי, כלים טכנולוגיים מאפשרים תקשורת יעילה ואפקטיבית בין המתנדב לבין הארגון. כלים אלה יכולים לאפשר לא רק קביעת זמני התנדבות ודרכי דיווח חכמות, אלא גם שילוב משימות שיוכל המתנדב לעשות מביתו, באופן וירטואלי.
  מדידת תוצאות, שיתוף בתוצאות והערכה: על התפקיד המעוצב להכיל הגדרה ברורה של מדדים להצלחה, תהליכי מדידה, תהליכי הערכה ושיטות לשיתוף בתוצאות ההערכה. הגדרת כלים אלו, כבר בשלב עיצוב התפקיד, תאפשר למתנדב לבחון את התקדמותו כבר מהיום הראשון, דבר אשר יתרום להנעתו לאורך זמן.
  JOB SHARING – משימות שיתופיות: ישנן משימות או תפקידים שיהיה קשה למתנדב לבצע לבדו, עקב מגבלות של זמן. הרעיון של job sharing הוא לעצב תפקיד שמיועד בו זמנית לכמה מתנדבים שחולקים את המשימה ביניהם, גם אם זו משימה שבמקור ייעדנו למתנדב אחד.
  איחוד משימות: במקביל לשיתוף משימות, ניתן גם לאחד כמה משימות מבודדות לכדי תפקיד אחד, שינוהל על ידי צוות של מתנדבים. זהו תהליך דומה, המאפשר לאנשים הן להתנדב בצוות והן לקחת על עצמם משימות שהם מסוגלים לבצע במסגרת הזמינות שלהם, תוך לקיחת אחריות משותפת עם אנשים נוספים. ככלל, תפקידים המעוצבים כך שיכילו שייכות או שותפות בצוותי משימה הם רלוונטיים מאד למתנדבים החדשים.
  אוטונומיה וקבלת החלטות: בעיצוב התפקיד למתנדב החדש יש להקדיש מחשבה רבה למרכיבים שיספקו אפשרויות לעצמאות תפקידית, אוטונומיה וקבלת החלטות לגבי אופן ביצוע תפקידם. עצמאות תפקידית זו מעודדת בתורה תרבות של לקיחת אחריות על התוצאות של התפקיד.
  הגדרה ברורה של מיומנויות: מכיוון שהמתנדבים החדשים מעוניינים בתפקידים המביאים לידי ביטוי את החוזקות והיכולות שלהם, חשוב להקדיש מחשבה למיומנויות הנדרשות לביצוע התפקיד ולמיומנויות שניתן לפתח באמצעותו. הגדרה ברורה של מרכיבים אלה תסייע בגיוס המתנדב המתאים לביצוע המשימה ובשימור המוטיבציה שלו לאורך זמן.
  CROSS-TRAINING – הכשרות חוצות תפקיד: המתנדבים החדשים עשויים לצפות למגוון של משימות לביצוע. הרעיון שעומד מאחורי הכשרות חוצות תפקיד הוא להציע מגוון של הכשרות נוספות שהמתנדב יוכל לקחת בהן חלק, על מנת להרחיב את סט המיומנויות והכישורים שלו ולגוון, במידת האפשר, את תפקידו.
  רוטציות תפקידיות ומסלולי קריירה: בתהליך עיצוב התפקיד יש להקדיש מחשבה לגבי תפקידים אפשריים נוספים שיוכל המתנדב למלא בעתיד. בין אם מדובר בקידום רוחבי, הכולל את הרחבת המשימות הקיימות שלו, ובין אם מדובר בקידום אנכי, הכולל לקיחת אחריות ניהולית, חשוב לצייר כבר בתהליך עיצוב התפקיד אופקים תפקידיים ומסלולי קריירה אפשריים למתנדבים, שיספקו להם את הצורך בגיוון.
  מרכיבים אלה הם רק חלק ממגוון של מרכיבים שניתן וחשוב ליישם בתהליך עיצוב התפקיד למתנדב החדש.
   
  לסיכום, הבנת אופיו של המתנדב החדש מחייבת עיצוב מוקפד של התפקידים המיועדים לו. השידוך בין המתנדב החדש ושאיפתו לתפקיד מלא משמעות שיוביל להגשמה עצמית, לבין ארגון שמאפשר למתנדב את הכלים והמרחב שלהם הוא זקוק כדי לבצע זאת, יוביל גם את הארגון וגם את המתנדב למימוש עצמי.
  הרשמה לניוזלטר
  הרשמה לניוזלטרדלג על הרשמה לניוזלטר
  שדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה
  *
  *
  checked
  צור קשר
  עבור לתוכן העמוד