חיפושדלג על חיפוש
  blog
  תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

  הולכים אל הלא נודע - ניהול התנדבות בעידן של חוסר וודאות - הבנות וכלים

  הולכים אל הלא נודע - ניהול התנדבות בעידן של חוסר וודאות - הבנות וכלים (הגדל)
  אנו עוברים ימים סוערים במיוחד, עטלף אחד קטן הצליח לשתק את כל העולם ולהשאיר אותנו המומים ומבולבלים אל מול המציאות החדשה שאליה אנו נדרשים להתאים את עצמינו שוב ושוב.
  אבל השינויים הללו שאנו מרגישים עכשיו במלוא עוצמתם לא החלו בשנה האחרונה. כבר בסוף שנות ה-80, עם תום המלחמה הקרה, נקבע המושג VUCA  ע"י צבא ארה"ב במקור ובהמשך אומץ גם על ידי המגזר העסקי ועושה דרכו כעת לעולמות החברתיים. תקופת המלחמה הקרה הייתה כזו בה ניתן היה לצפות איומים ושינויים מראש. לאחריה נדרשו צבאות ומדינות לשינויים והיערכויות רבים ותכופים. בגדול-בעולם החדש מה שהיה הוא לא מה שיהיה.  מושג זה, משקף את מורכבויות העידן החדש לאור המציאות העולמית המשתנה וחוסר הוודאות שעליהן יש צורך לתת את הדעת בכלל ובניהול בעידן זה בפרט.

  אז מהו עידן ה VUCA:

  Volatility - תנודתיות - אנו חיים בעולם שכל הזמן משתנה ושבו קצב השינויים רק הולך וגדל. השינויים חדים מהירים ובלתי צפויים וכשקצב השינויים ועוצמתם מתגבר קשה לצפות סיבה ותוצאה בצורה ברורה.

  Uncertainty - חוסר ודאות - ניסיון העבר וחזיית העתיד הפכו להיות מושגים לא ישימים. היום קשה יותר להעריך איך ולאן אירועים יתפתחו ועל כן קשה לתכנן קדימה כשלא ברור לאן הדרך מובילה אותנו.

  Complexity - מורכבות - העולם של היום מורכב ומרובד מתמיד- יש הרבה מאוד שכבות מידע שונות על בסיסן צריך לקבל החלטה. ריבוי ההתפתחויות במגוון תחומים במקביל, המשפיעים זה על זה, מייצרים מורכבות מוגברת. 

  Ambiguity - עמימות - בעולם של היום אנו מוצאים עצמנו נאלצים להיענות להרבה דרישות סותרות ואל מולן הרבה פתרונות ותשובות שעשויות להיות נכונות ומתאימות. אין כבר דרך אחת נכונה, בעיקר לאור מציאות בה קיים חוסר יכולת לבטוח במהימנות המידע המגיע אלינו. 

  איך נראה עידן VUCA בעולם החברתי:

  גם אנו חשים בתנודות אלו, בחוסר הוודאות לגבי איך ייראה העתיד, במורכבויות הנוספות הנלוות לקבלת ההחלטות המקצועיות שלנו ובעמימות לגבי מה הדרך הנכונה והבטוחה כשאין כבר "best practice" מקובל. הטכנולוגיה שמתפתחת בקצב מסחרר וסוחפת בסערה גם את השדה שלנו, המדיה החברתית שמציפה אותנו (לטוב ולרע) במידע מגוון מכל העולם, השינויים בתפיסות הזמן והמרחב שמייצרות דפוסי מעורבות והתנדבות חדשה. כל אלה מתווספות לצורך לספק מענה מיידי וספציפי לצרכים משתנים, לתקשורת הבין אישית שהשתנתה, להתפתחות האחריות התאגידית שמשנה את מאזן הקשרים עם המגזר העסקי. כמו גם הדגש על האימפקט המשמעותי כפועל יוצא של כל עשייה והצרכים החברתיים החדשים שעולים מהשטח ודורשים מענה לאור כל אלו. ואז הגיע משבר הקורונה שטרף שוב את כל הקלפים, העצים והאיץ את כל התהליכים האלו.
  המרכיב הלא נודע בעשייה שלנו גדול מתמיד ורק הולך וגדל. אז איך נותנים מענה ומתכווננים לקראת מה שאנחנו לא יודעים שאנחנו לא יודעים? מאיפה שואבים באופן מתמיד רעיונות יצירתיים וחדשניים? ואיך ומאיפה מגייסים את הכוחות להשתנות הבלתי פוסקת הזו?  

  היו אג'יליים (ואג'יליות כמובן)!
  אג'יליות היא היכולת לנוע במהירות ובקלות. זו אסטרטגיה שתומכת בהשתנות והסתגלות תוך כדי תנועה. עבודה אג'ילית היא בעצם הדרך להתכוונן ולהתכונן לקראת הלא נודע. 
  גמישות מחשבתית, תגובתיות מהירה והתכווננות חוזרת ונשנית לכיוון מטרה שלא מפסיקה לנוע. נשמע מאתגר לא? איך עושים את זה?

  ניטשה בחוכמתו כתב כי מִי שֶׁיֵּשׁ לוֹ לָמָּה שֶׁלְּמַעֲנוֹ יַחְיֶה יוּכַל לָשֵׂאת כִּמְעַט כָּל אֵיךְ. קונספט רלוונטי להפליא לימים טרופים אלו מפיו של מי שכבר 120 שנה לא איתנו. זה אכן הזמן לזנוח את ה"אֵיךְ" לו הורגלנו ולהתמקד ב"לָמָּה" (ובמָּה ובלְאָן כפי שמיד אפרט). 

  אז מה יכול לסייע לנו להסתגל ולהתאים את עצמינו ואת העשייה שלנו לעידן ה VUCA? 

  נשאל את עצמינו בכל פעם מחדש 3 שאלות מכוונות חשובות ונסגל 6 טכניקות פעולה שינחו את פעולותינו מעתה והלאה:

  מה חשוב לשאול?
  למה? למה יצאתי לדרך? מה סיפור המסע של העשייה שלי והתשתית הערכית בבסיסו?
  מה? מה המטרה שלי? מה ארצה להשיג בטווח המיידי?
  לאן? לאן פני מועדות?  להתכוונן שוב ליעד ולנווט לאן שרוצה להגיע, גם את בנתיב אחר?

  מה חשוב לעשות?
  כאן ועכשיו - לא תוכניות גרנדיוזיות מרחיקות לכת אלא קצרות מועד וממוקדות.
  התלהבות ותשוקה - להתחבר ולהתכוונן שוב ושוב לרוח ולמהות ולמלא איתן מצברים.
  פתיחות לחידושים ומגוון דעות - אין לדעת מאיפה הרעיון הגדול הבא יבוא.
  ריבוי שיתופי פעולה - לפתוח ערוצים ללמידה הדדית בארגון ובין ארגונים-ללמוד זה מזה ולעשות יחד.
  שחרור קיבעונות - לוותר על "ככה עשינו תמיד" לטובת "איך נעשה הפעם".
  ניסוי וטעיה – לא לפסול אף הזדמנות ורעיון. לנסות ולהתנסות (וגם לטעות ולשנות).


  אנחנו כאן לצלול עם כולכם/ן יחד באג'יליות אל הלא נודע ולכבוש את עולם ניהול התנדבות המתחדש. 
  יש לכם רעיונות נוספים למה שאפשר וחשוב לשאול ולעשות? כתבו לנו בתגובות. 

  הרשמה לניוזלטר
  הרשמה לניוזלטרדלג על הרשמה לניוזלטר
  שדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה
  *
  *
  checked
  צור קשר
  עבור לתוכן העמוד