חיפושדלג על חיפוש
  blog
  תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

  מנהלים/ות? דווקא עכשיו – לשלב מנהלי מעורבות חברתית והתנדבות בארגונים

  מנהלים/ות? דווקא עכשיו – לשלב מנהלי מעורבות חברתית והתנדבות בארגונים (הגדל)

  ההתנדבות והמעורבות החברתית, שהן אחד הביטויים המובהקים להון חברתי, סולידריות ואחווה אנושית, קיבלו רוח גבית וחיזוק משמעותי בתקופה האחרונה, בדמות למעלה ממיליון מתנדבים, שפעלו ללא לאות, בסיוע במענה למגוון הצרכים שהתעוררו. למעשה, ללא התנדבות והמעורבות החברתית- התמודדותה של החברה הישראלית עם משבר הקורונה, הייתה שונה בתכלית. פעולה זו של התנדבות ומעורבות, על אף שלעיתים קרובות היא נתפסת ככזו, איננה פעילות 'מובנת מאליה', המתרחשת באופן ספונטני, כתגובה למצבי חירום. מרביתה מתרחשת במסגרת ארגוני חברה אזרחית ורשויות מקומיות והיא מאורגנת ומנוהלת על ידי אנשי מקצוע, שפועלים על מנת להפיק ממנה את מירב התועלת ולוודא שהיא אפקטיבית.


  משמעותה של הפעלה אפקטיבית היא בין היתר, התמקצעות תחום ניהול ההתנדבות. מחקרים הראו כי למנהל ההתנדבות השפעה מהותית על יכולתו של כל ארגון או רשות לנהל את מתנדביו, על אימוץ פרקטיות מיטביות, על מינוף התועלות מההתנדבות ועל האפקטיביות של תכנית ההתנדבות (Intindola et al, 2016; Nesbit, 2017).


  תפיסת ההתמקצעות גורסת, שגם בתקופה כזאת בה החברה כולה עוברת משבר, יש ערך גדול למיצוב תפקידו/ה של מנהל/ת התנדבות והמעורבות חברתית בארגון. כאשר ארגון שעובד עם מתנדבים מציב עובדים מנוסים ומקצועיים שיתמכו בהצלחת המתנדבים/ות - הארגון מעביר מסר משמעותי לגבי הערך של המתנדבים, הן בתוך הארגון והן מחוצה לו. מסר נוסף שעובר, הוא שהמשאבים שהארגון מקצה לניהול ההתנדבות והמעורבות מנוצלים באופן אפקטיבי.


  המחזור הרביעי של תוכנית ההסמכה לניהול התנדבות ומעורבות חברתית מסתיים בימים אלה. במפגש האחרון אירחנו את המנכ"לים של הארגונים שלוקחים חלק בקורס ודנו עמם על חשיבות תפקידם של מנהלי ההתנדבות והמעורבות בארגון, בלגיטימציה הארגונית, במיצוב הארגוני ובתרומה שלהם למימוש מטרות הארגון. דנו בהבנה שצריך לנהל את תחום ההתנדבות באותה רצינות ומקצועיות שמנהלים כל מרכיב אחר בארגון. הדגשנו, שההשקעה במנהלי ההתנדבות והמעורבות החברתית היא כמו ריצת מרתון – היא צריכה להיות נחלתם של הארגונים לטווח הרחוק, בוודאי אלה שמעוניינים בשימור ובהתפתחות מערך ההתנדבות הארגוני.  

  מתוך הכרה עמוקה בחשיבות ההתנדבות והמעורבות, בערכים המוספים שיש למתנדבים ולעוסקים במלאכת המעורבות לארגון, בתרומה האדירה שלהם לארגונים, רשויות ומסגרות חברתיות – דווקא עכשיו, ודווקא לאור התרומה של המתנדבים בחירום, זה הזמן להיערך מחדש לשילובם של מנהלי התנדבות ומעורבות כמנהלי ההשפעה הארגונית ולהבטיח להעניק להם הכשרה, תמיכה, רוח גבית ולגיטימציה לבצע את תפקידם המשמעותי.

  הרשמה לניוזלטר
  הרשמה לניוזלטרדלג על הרשמה לניוזלטר
  שדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה
  *
  *
  checked
  צור קשר
  עבור לתוכן העמוד