חיפושדלג על חיפוש
  blog
  תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

  כוחה של תודה

  לא חסרות בעיות בארצנו הקטנטונת. מי שחפץ לפתוח את הבוקר עם טעם מר בפה, יוכל לדפדף בין אתרי החדשות השונים או פשוט להדליק את הרדיו בדרך לעבודה, ובתוך כמה דקות יזכה לסקירה מלאה של כל תחלואות החברה הישראלית במופע אחד.

   

  בתי החולים קורסים תחת העומס. קשישים, וביניהם ניצולי שואה, לא גומרים את החודש. הזכאות לבגרות בפריפריה צנחה השנה. הגנים הלאומיים עמוסים עם צאת החג בהררי אשפה. לכל אחת ואחד מאיתנו היבלת הכואבת שלו, והתקשורת מפליאה ביכולתה מדי יום ויומו לדרוך על היבלות של כולנו.

   

  רוב רובנו מסיימים שם – מביעים את מורת רוחנו ומחכים שהבשורה תבוא מהכנסת. אבל ישנה שכבה הולכת וגדלה של אזרחים בישראל שמפשילים שרוולים נוכח הפערים והמצוקות שהם מזהים בקהילות שלהם וברחבי הארץ, ושוקדים על מלאכת תיקונם מבלי לחכות או לצפות לעזרה מלמעלה.
   

  אותן ישראליות וישראלים – מכל הגילאים, המגזרים, הצבעים והטעמים – רואים עצמם כערבים העיקריים למידת הרווחה, השגשוג, הצדק והאחווה במדינה בה הם חיים. אלה תורמים מזמנם, ממרצם ומכשרונותיהם הרבים כדי לאחות את השברים והקרעים – ויחד משנים את פניה של החברה הישראלית.

   

  ראוי לומר זאת ללא כל סייג: חברה בה התנדבות ותרומה אישית נתפסות כנורמה וחובה אזרחית, לעולם תהייה בריאה, צודקת ומשגשגת יותר בטווח הארוך מאשר כל חברה אחרת. ומכאן שראוי להתייחס לטיפוחה של תרבות נתינה והתנדבות בישראל, וחינוך הדורות הבאים לנורמות הללו, כאל לא פחות מאשר יעד לאומי.

   

  עם בוא משבר הקורונה ותקופת הסגר, התוודענו יותר מאי פעם לצורך הבסיסי בחברה אזרחית פעילה ומתנדבת, ואכן רבבות מתנדבים ומתנדבות נוספים מכל קצוות הארץ נקראו אל הדגל – בהכנת ערכות מזון וחלוקתן, בהפגת בדידות למבוגרים בבידוד, ובהשמשת מחשבים חדשים לילדים ממשפחות נזקקות. עבור רבים מהמתנדבים הללו, הייתה זו הפעם הראשונה שהתנדבו באופן משמעותי.

   

  אך האם אלו ימשיכו להתנדב כחלק בלתי נפרד מאורח חייהם? זהו האתגר העומד כיום בפני ארגוני התנדבות רבים ורשויות מקומיות השוקדות על חיזוק הקשר עם כל אותם מתנדבים ועל שימורם במעגל ההתנדבות לאורך זמן. אנו מצאנו (ומחקרים רבים הראו, לרבות Fallon & Rice, 2015) שאחת הדרכים הנהדרות לעשות זאת היא פשוט לומר להם: "תודה!".

   

  את באר המשאלות, מועדון ההטבות הראשון והיחיד מסוגו בארץ המיועד לציבור המתנדבים הישראלי, הקמנו כשהיינו עוד סטודנטים באוניברסיטה העברית, בעודנו מתנדבים כל אחד במסגרת אחרת. שם למדנו את חשיבותה וכוחה הגדול של ההוקרה לצרוך שימור, טיפוח והרחבת מעגל ההתנדבות לאורך זמן.

   

  כיום, כמעט שנה מאז השקת מועדון באר המשאלות (www.wishingwell.co.il) ובשיתוף פעולה עם המועצה הלאומית להתנדבות והרשת הישראלית להתנדבות, רבבות מתנדבים ב-22 רשויות מקומיות ומעל מאה עמותות ברחבי הארץ נהנים ממשאלות הניתנות להגשמה ביותר מ-40 רשתות ומותגים בפריסה ארצית – מכוס קפה במתנה בסניפי ארומה ישראל, ועד 10% הנחה על אירוח בכל מלונות ישרוטל, וכל מה שביניהם. בכל חודש, חברי מועדון באר המשאלות בוחרים שלוש משאלות מתוך מאגר ההטבות המתחדשות בכל חודש.

  מיותר לציין כי אף אחד לא מתנדב בשביל כוס קפה. ההתנדבות לעד תצמח מתוך רצון אישי עמוק לתרום ולשנות את החברה לטובה. אך עבור אלה שמתנדבים, האקט הכל כך פשוט והכל כך משמעותי של עצירה מעת לעת כדי לומר למתנדבת: "תודה מכל הלב שאת איתנו. תודה על שאת נותנת מעצמך ללא סוף, ימים כלילות, ומבלי לצפות לתעודת הוקרה בסוף הדרך. דווקא לך רצינו להעניק בחזרה ולספר לך עד כמה אנחנו מעריכים את התרומה שלך לאורך השנה".

   

  הודעות התודה שאנו מקבלים מדי שבוע ממתנדבים מקריית שמונה ועד אילת שזכו לחברות מועדון באר המשאלות בפעם הראשונה, מדגישות עבורנו שוב ושוב מסר עיקרי אחד: המתנדבים פשוט מתרגשים כאשר רואים ומכירים בעשייתם הייחודית. וכאשר הם מממשים את המשאלות החודשיות שלהם בבתי עסק ברחבי הארץ, ושומעים מהקופאי, "תודה על ההתנדבות שלך!", ההוקרה ממשיכה ביום יום ומסייעת לבסס מעמד חדש בחברה הישראלית – את מעמדם המיוחד של כל אלו אשר נותנים מעצמם למען החברה, כל אחד בדרכו.

   

  גם מתנדבים חד-יומיים, אשר תרמו מזמנם באופן נקודתי או מוגבל בזמן, אמנם אינם זכאים לחברות מועדון באר המשאלות אך זוכים כיום להוקרה צנועה על עשייתם: משאלה אחת בבאר המשאלות. כך למשל, 2000 תושבי ראשון לציון שהתנדבו באופן זמני במהלך תקופת הסגר, קיבלו הודעת תודה בSMS מיחידת ההתנדבות העירונית בהובלת יפעת ליסק, עם קישור לבחירת משאלה אחת מהאתר, עם מאות רבות של מימושים ברחבי העיר. 

   

  ככל שנידרש כולנו כחברה להתמודד עם אתגרים הולכים ומצטברים, חדשים ומורכבים, כך חשיבות ההתגייסות הכללית של החברה האזרחית בישראל תתפוס מקום מרכזי יותר במאמץ הכולל. יצירת רוח התנדבות בקרב כל שכבות האוכלוסייה לאורך זמן תעשה, ללא ספק, חלק אינטגרלי מהאסטרטגיה הלאומית להתמודדות עם המשבר. על מנת לעודד תרבות שכזו, ראוי לנו לקדש את מעמד המתנדב בחברה הישראלית ולייצר הילה של כבוד סביב עשייה חברתית כדרך חיים.

   

  אנחנו, הצוות המייסד של פרויקט באר המשאלות, יצאנו לדרך בשותפות עם המועצה הלאומית להתנדבות והרשת להתנדבות ישראלית כדי לסייע לרשויות מקומיות וארגונים להוקיר ולשמר את המתנדבות והמתנדבים שלהם שנים רבות קדימה. כל זה, מתוך אמונה בכוח הבלתי נדלה שטמון במילה אחת כל כך פשוטה: 'תודה'.

  הרשמה לניוזלטר
  הרשמה לניוזלטרדלג על הרשמה לניוזלטר
  שדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה
  *
  *
  checked
  צור קשר
  עבור לתוכן העמוד