חיפושדלג על חיפוש
  blog
  תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

  #התנדבות מהבית-דווקא עכשיו? כלי לניהול התנדבות מהבית

  אז מה לא נאמר כבר על נגיף הקורונה ועל השפעותיו? לעיתים נדמה לנו שלא מדובר בכמה חודשים של התמודדות עם מגפה, אלא בתקופת חיים שלמה. ההרגשה היא, שאנחנו מתמודדים עם הדבר הזה המון זמן, עד כדי כך, שישנם דברים שנתפסים לנו כבר כ"מובנים מאליהם" כמו למשל- לנהל פגישות, הכשרות ופעילות במרחב הוירטואלי....

  אחת התופעות המרתקות של ההתמודדות עם הנגיף, מהפרספקטיבה של עולם ההתנדבות, היא תופעת ההתנדבות מהבית. אם בתקופות שגרה, רק 4% מהישראלים מדווחים כי הם מתנדבים מהבית או באמצעים וירטואליים, בקורונה- הנתון הזה זינק מעלה מעלה, כאשר 27% מהמתנדבים דיווחו כי הם מתנדבים דרך האינטרנט ו- 36% נוספים, דרך הטלפון.

  המתנדבים שיכלו להמשיך להתנדב פנים אל פנים- עשו זאת. אך מתנדבים רבים לא יכלו לצאת מהבית או לא אפשרו להם לבצע את פעילות ההתנדבות שלהם במרחב הציבורי. נגיף הקורונה חייב אותנו לחשוב באופן יצירתי, על דרכים בהן נוכל להמשיך ולהפעיל מתנדבים/ות שהיו פעילים בשגרה, גם במסגרת מגבלות אשר חייבו השארות בבית.

  במקביל לכך, התעוררה נקודה נוספת, לא פחות חשובה: ישנן לא מעט אוכלוסיות שמחויבות להשאר בבית שבעת הזו הפכו ל"נזקקות"- אוכלוסיות שלמות שמצאו עצמן נשענות על עזרתם של אחרים לפעולות בסיסיות כגון קניות, רכישת תרופות ועוד. עבורן, היכולת להתנדב ולתת מהבית הפכה להיות כלי משמעותי לתחושת משמעות, חיוניות, חשיבות. כך, נולדה ההבנה והיוזמה, כי אם נשכיל לראותם כמשאב אנושי משמעותי, שיכול ומסוגל להיות יצרני, תורם, משמעותי גם בתקופה רצופת מגבלות, הדבר יגביר עבורם את תחושת המשמעות, המסוגלות, החיוניות שלהם ובמקביל- יתרום לקידום מטרות הארגונים המפעילים אותם. המון סיבות טובות להפעיל התנדבות מהבית.

  התנדבות מהבית- למה עכשיו?

  אז יש ביניכם שיגידו- שהקורונה הסתיימה, למה לכתוב פוסט על התנדבות מהבית עכשיו?

  אז ראשית, היא עוד לא הסתיימה, היא עדיין כאן איתנו ויש עדיין אוכלוסיות בסיכון שמעדיפות להשאר בבית בתקופה זו. ושנית...אנחנו יכולים ללמוד המון מהניסיון הקצר שצברנו בהפעלת התנדבות מהבית, גם לטובת שגרה. גם בשגרה יהיו מתנדבים שיעדיפו להתנדב מהבית ממגוון סיבות (ילדים קטנים, בעיות בריאות, חרדה חברתית או כל סיבה אחרת). והנה לנו פרקטיקה חדשה, שאנחנו יכולים ליישם גם בשגרה...ויכולה לסייע לנו לספק מענה למגוון צרכים שלנו.

  אז מה זה בעצם התנדבות מהבית?

  התנדבות מהבית, היא כל משימת התנדבות, שניתן לבצע בתוך כותלי הבית: באמצעות המחשב, הטלפון החכם, הטלפון הקווי או כל אמצעי אחר, שנגיש וקיים במסגרת הבית.

  מה מתנדבים יכולים לעשות מהבית?

  אחד האתגרים הוא היכולת להגדיר משימות התנדבות שניתן לבצע מהבית, שיהיו משמעותיות ויענו על צורך אמיתי. הטיפ שלנו במקרה זה, הוא לראות בהתנדבות מהבית הזדמנות- לייצר מענה למגוון צרכים שלנו, של המוטבים שלנו- שאין לנו יכולת לספק להם מענה בשוטף...במקרים רבים, מביאה ההתנדבות מהבית לידי מימוש את המיומנויות, הכישורים, הניסיון  והתחביבים של המתנדבים. התנדבות זו, מכונה גם "התנדבות מבוססת מיומנויות"- Skill Based Volunteering.

  ככלל, התפקידים לביצוע מהבית מתחלקים לארבע קטגוריות עיקריות:


  • התנדבות מהבית כמענה לצרכי הארגון: התנדבות מבוססת מיומנויות, שעשויה לספק מענה לצרכים ארגוניים שונים, כגון: תרגום ועריכת מסמכים, כתיבת תדריכים או מערכי שיעור, חיפוש מידע ונתונים ועוד.
  • התנדבות מהבית כמענה לצרכי הלקוחות: התנדבות מבוססת מיומנויות, שעשויה לספק מענה למוטבים/לקוחות, כגון: סיוע לימודי לילדים/סטודנטים, העברת שיעורי נגינה, ייעוץ או תמיכה נפשית טלפוניים/מקוונים ועוד.
  • התנדבות מהבית מבוססת למידה ו"תעביר את זה הלאה": התנדבות מהבית המתבססת על קורסים מקוונים המלמדים את המתנדבים מיומנויות חדשה, אשר בתורם משתמשים במיומנות חדשה זו, מנת להתנדב. כגון: קורס מספרי סיפורים/תאטרון בובות- והעברת סיפורים מקוונים לילדי גנים ועוד.
  • התנדבות קבוצתית/קהילתית מהבית: פעילויות התנדבותיות שניתן לעשות מהבית, המבוססים על פעילות קבוצתית או קהילתית, כגון: פרויקטים של תפירה וסריגה משותפת, פרויקטים של אזרחים ותיקים שתומכים בותיקים ועוד.


  יש הבדל בין ניהול התנדבות מהבית לניהול התנדבות רגיל?

  כמובן. ניהול התנדבות מהבית- הוא ניהול התנדבות מרחוק והוא דורש מאיתנו להטמיע מערך ניהולי מעט אחר, שיאפשר למתנדבים/ות לחוש משמעותיים, שייכים ומעורבים. חשוב לזכור שכל המתנדבים, בין אם מהבית ובין אם לא, בין אם אופליין או אונליין- זקוקים להכשרה, ליווי, תמיכה, פידבק והכרה. התפקיד שלנו הוא לבצע את כל אלה- מרחוק.

  אז איך עושים את זה? הכלי לניהול התנדבות מהבית

  במהלך ימי הקורונה כתבנו כלי לניהול התנדבות מהבית של אזרחים ותיקים. הכלי מצורף כאן. יש בו מידע על עיצוב תפקידים מהבית (והמון רעיונות לתפקידים כאלה), על התאמה בין מתנדב לתפקיד מהבית, על הכשרת מתנדבים להתנדבות מהבית ובעיקר- על ניהול מרחוק ועל טיפים כיצד לבצע זאת אפקטיבית. אמנם הכלי מדבר ספציפית על התנדבות אזרחים ותיקים- אך העקרונות בו רלוונטיים לכל אוכלוסייה שמתנדבת מהבית, עם ההתאמות הנדרשות.

  אנחנו מקווים שהכלי יסייע לכם לשמר את העשייה מתקופת הקורונה בתחום ההתנדבות מהבית או להרחיב אותה- לעולם שלם ומרתק של התנדבות- שהופכת אותה לנגישה עבור אוכלוסיות שאינן יכולות להתנדב אחרת. יש לכם מחשבות בנושא? טיפים מנצחים לניהול התנדבות מהבית מהתקופה האחרונה? נשמח מאד לשמוע בתגובות!

  רוצים לקרוא עוד? הנה קישור למאמר שכתבנו בנושא ניהול התנדבות וירטואלית, שפורסם בכתב העת הבינלאומי של ארגון IAVE.

  הרשמה לניוזלטר
  הרשמה לניוזלטרדלג על הרשמה לניוזלטר
  שדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה
  *
  *
  checked
  צור קשר
  עבור לתוכן העמוד