חיפושדלג על חיפוש
  blog
  תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

  דווקא עכשיו: הוקרה והכרה למתנדבים

  הוקרה והכרה לעשייה ההתנדבותית חשובה תמיד, ורלוונטית לא פחות בימים אלו.  

  הוקרה הינה הדרך שלנו כארגון וכחברה לבטא את ההערכה והתודה שאנחנו חשים כלפי אלו שבוחרים להקדיש מזמנם ומרצם לטובת האחר, בלא שיקבלו על כך תמורה חומרית.  

  גם בתקופה הנוכחית חשוב שארגונים יזכרו להשקיע מחשבה וזמן בהוקרה והכרה כלפי העשייה ההתנדבותית הברוכה המאפיינת הן את השגרה והן את מצב החרום הנוכחי. 
   
  הנטייה הטבעית היא להשקיע ב"כאן ועכשיו" ובהתאם להתמקד במתנדבים המסייעים לארגון בצרכים העכשויים שלו (בין אם אלו מגיעים מתוך המתנדבים הקבועים של הארגון, או שאלו מתנדבים "חדשים"). המלצתנו היא להשקיע במקביל גם בשמירה וחיזוק המתנדבים הקבועים של הארגון המהווים אחת ממקורות העוצמה שלו בשגרה.  

  למרות המגבלות הנוכחיות וחוסר היכולת לקיים מפגשים פיזיים, ניתן להביע הערכה ולפרגן במגוון דרכים מותאמות למצב. לדוגמא:
   
  - ספרו על המתנדבים שלכם ברשתות החברתיות. ניתן לציין מתנדבים בודדים, צוותים  או תוכניות הפועלים לקידום מטרות הארגון. 
  - שלחו מייל אישי של "תודה רבה" לכל אחד/ת מהמתנדבים, המדגיש את השפעת תרומתם האישית.
  - כתבו מכתב המלצה למתנדבים הנמצאים בשלב של חיפוש עבודה, התמחות או קבלה לתואר שני, וגם לכאלו שיעשו זאת בשנה הקרובה. 
  - איספו מכתבי "תודה רבה" מהמוטבים שלכם והעבירו אותם למתנדבים שעשו שינוי בחייהם. התבוננות אחורה על חוויה טובה ומעצימה תעשה טוב גם למוטבים עצמם. 
  - הזמינו את המתנדבים שלכם לשתף בסיפורים מעוררי הערכה לגבי חבריהם המתנדבים, ופרסמו סיפורים אלו לכלל המתנדבים בארגון (במייל, בווטסאפ, בקבוצת פייסבוק של הארגון) ואם רלוונטי גם ברשתות החברתיות. 
  - התקשרו פשוט להתעניין בשלומם! בארגונים מרובי מתנדבים מומלץ לחלק את המתנדבים לקבוצות ולהגדיר לכל קבוצה גורם מרכז שיהיה אחראי לשמירה על קשר אחת לשבוע / שבועיים. גורם מרכז כזה יכול להיות איש צוות או מתנדב וותיק ומוערך.   
  - הקימו קהילה "חיה" של המתנדבים שלכם, באמצעות הזמנה למפגש וירטואלי (למשל באמצעות ה ZOOM) ושם שתפו קטעי וידאו , תמונות וסיפורים לגבי ההשפעה והתרומה של המתנדבים. החיבור החברתי לכשעצמו מהווה דרך משמעותית לתגמול והוקרה, והוא נחוץ במיוחד בימים אלו. לכולם.
  - צרו פלטפורמה לתקשורת שוטפת עם המתנדבים שלכם שאינה נוגעת לתפעול מצב החירום הנוכחי, אלא מיועדת כולה לצרכים חברתיים (קבוצת ווטסאפ, קבוצת פייסבוק וכו'). אפשרו למתנדבים שלכם במה לתקשר אחד עם השני, להחליף חוויות וצרכים, ולהרגיש שייכות. זכרו שגם אתם כצוות השכיר בארגון צריכים לקחת בה חלק.  

  חשוב לזכור כי למתנדבים שונים יש צרכים שונים. חלקם אוהבים הוקרה פומבית, וחלקם מעדיפים מילה טובה בשיחה אישית. עבור חלקם השייכות החברתית היא התגמול החשוב ביותר, ועבור אחרים רק תחושת ההשפעה ויצירת השינוי במציאות עושה את ההבדל.  במידת האפשר, מומלץ להתאים את ההוקרה למאפייניו של הפרט. 
   
  עם זאת, בשעה הנוכחית, עצם השקעת תשומת הלב של הארגון במתנדביו הקבועים, ללא קשר לשאלה האם הם מתנדבים בפועל גם כעת, צפוי להיתפס כמשמעותי ורב ערך עבור כל המתנדבים. הם יזכרו לכם את זה לאורך זמן.    ** מסמך זה נכתב בהשראת הפוסט: How to celebrate national volunteer week virtually"", פורסם ב 19/3/2020 באתר Volunteer Canda. 


  הרשמה לניוזלטר
  הרשמה לניוזלטרדלג על הרשמה לניוזלטר
  שדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה
  *
  *
  checked
  צור קשר
  עבור לתוכן העמוד