חיפושדלג על חיפוש
  blog
  תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

  מקצוע שמשנה עולם – על תפקיד מנהל התנדבות ומעורבות חברתית

  מקצוע שמשנה עולם – על תפקיד מנהל התנדבות ומעורבות חברתית (הגדל)

  בבית הספר לניהול התנדבות, התרחשו בשבוע שעבר שני אירועים משמעותיים שמטילים אור גדול על מקצוע מנהל ההתנדבות והמעורבות החברתית, על מיצובו המקצועי בארגון ועל כל מה שנדרש על מנת להפוך את פרופסיית ניהול ההתנדבות למבוססת, מוכרת ומשמעותית בארגונים חברתיים ובכלל.


  עושה רושם כי גם כיום, ניהול התנדבות היא פונקציה ניהולית פחות מוערכת גם בארגונים בעלי הכנסה גבוהה¹. תפקיד מנהל ההתנדבות, על פי רוב, הוא תפקיד במשרה חלקית, ומנהל ההתנדבות עסוק, במרבית המקרים, בתפקידים נוספים בארגונו. בנוסף, הארגונים אינם דורשים הכשרה פורמלית לתפקיד כי התפקיד מתבצע "על הדרך"².


  לאור זאת, החלטנו בבית הספר לניהול התנדבות, לקדם חשיבה משותפת לגבי המיצוב המקצועי של מנהלי התנדבות. האירוע הראשון היה מפגש מנהלים במסגרת תוכנית ההסמכה לניהול התנדבות ומעורבות חברתית. זהו מפגש ראשון בסוגו במסגרתו מנכ"לית המועצה הישראלית להתנדבות אירחה את מנהלי הארגונים שנציגיהם משתתפים בתוכנית ההסמכה, לשיח מקצועי ומשותף על המיצוב המקצועי של המקצוע ובררה מה נכון לעשות על מנת לתרום למיצובו כמקצוע משמעותי בארגון. מה יעזור לחולל את מהפכת משאבי האנוש ההתנדבותיים בארגונים?

   
  האירוע השני היה סיום תוכנית ההסמכה – מסלול נשים חרדיות. גם אליו הגיעו מנהלים ומנהלות מארגונים חברתיים כדי להביע תמיכה, הכרה והוקרה בתפקיד החיוני של מנהלת ההתנדבות בארגון.

  בשני המקרים ישבו מנהלי ומנהלות התנדבות מלאי אמונה בצורך הארגוני בתפקיד שלהם, במשמעות ובהשפעה שמוביל תחום ההתנדבות בארגונים שלהם. בשני המקרים ישבו מנכ"לי ארגונים חדורי אמונה בחשיבות התפקידמלאי הערכה והוקרה למובילי/ות התחום בארגון שלהם. עדיין, על המועצה הישראלית להתנדבות להעלות את השיח ואת המודעות והחשיבות לגבי המקצוע החדש/ישן בארגונים וההשפעה של התפקיד על השגת מטרות הארגון.


  המיצוב המקצועי הולך ומקבל מקום אך נדרשת עבודה ורתימה של שחקנים חברתיים למהלך:
  • להעלות מודעות: נדרשת עבודת עומק של העלאת המודעות הציבורית לתפקיד וההשפעה שלו בכלל המגזרים.
  • לחבר: חשוב לחבר את ההנהלות, ועדי מנהלים, ראשי רשויות והנהלות בכירות לערך של מנהלי ההתנדבות והמעורבות כמנהלי/ות המשאב ההתנדבותי ולייצר הכרה בכך שהם מנהלים מתנדבים ומעורבים על פני רצף גילאי, על פני סגנונות שונים ובתפקידים אטרקטיביים ומגוונים.
  • לגבות: נדרש תהליך להרחבת המשרה של מנהל ההתנדבות ולהרחבת סמכויותיו ותחומי האחריות שלו. נדרשת הכשרה ייעודית למנהלים בכירים בארגונים, ונדרשת הכרה בהכשרה פורמלית בתחום ניהול ההתנדבות והמעורבות, במתן גיבוי ארגוני להטמעת כלים חדשים, ולהכשרת אנשי הצוות השכיר לעבודה אפקטיבית עם מתנדבים ומעורבים חברתית.
  • להעריך: להציע אירועים שמעלים על נס את מנהלי ההתנדבות, מוקירים ומכירים בערכם ובחשיבותם להשגת מטרות הארגון
  • לפתח את המקצוע: להציע מרחבים ללמידה, לשיתוף ולהתמקצעות, לפיתוח מיומנויות ולמסלולי התפתחות בתפקיד.


  המועצה הישראלית להתנדבות הגדירה לה כמטרה את הפיתוח המקצועי של מנהלי ההתנדבות ופועלת לקדם את מיצובו בחברה הישראלית. נשמח לשמוע מכם, האם יש צעדים נוספים שלדעתכם יש לעשות, על מנת לקדם את המקצוע?

   


   

  1. Valuing Volunteer Management Skills

  2. Valuing Volunteer Management Skills

  הרשמה לניוזלטר
  הרשמה לניוזלטרדלג על הרשמה לניוזלטר
  שדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה
  *
  *
  checked
  צור קשר
  עבור לתוכן העמוד