חיפושדלג על חיפוש
  blog
  תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

  על התנדבות ומגדר- נשים בישראל מתנדבות פחות

  על התנדבות ומגדר- נשים בישראל מתנדבות פחות (הגדל)

  התנדבות היא פעולה חברתית-קהילתית, התורמת לקידום פלורליזם, להכללתן של אוכלוסיות מודרות בחברה ומובילה לחוסן חברתי ולרגישות תרבותית. התנדבות היא תופעה כלל אנושית גלובלית. כאשר מתבוננים אליה דרך עדשה מגדרית, מתקבלת תמונה מורכבת ומעניינת, ואף ייחודית, בכל הנוגע לישראל.

  מי מתנדב יותר- נשים או גברים?

  על פי נתוני ארגון האומות המאוחדות, כאשר מתייחסים לכלל אוכלוסיית המתנדבים בעולם, באופן גלובאלי נשים מתנדבות יותר מגברים (57% מהמתנדבים הן נשים, לעומת 43% גברים). ואילו בישראל- המגמה הפוכה. על פי הסקר החברתי של הלמ"ס, בישראל גברים מתנדבים יותר מנשים: 53% מהמתנדבים בישראל הם גברים, לעומת 47% שהן נשים. במדינות כגון ארה"ב, בריטניה, קנדה ואוסטרליה- נשים מתנדבות יותר. בבריטניה למשל, שיעור הנשים המתנדבות הוא 40%, ואילו שיעור הגברים המתנדבים הוא 35%. בישראל, לעומת זאת, 22.2% מהגברים מתנדבים, זאת לעומת 19% מהנשים, נכון לשנת 2018 (הלמ"ס, 2018).

  ומי מבין המתנדבים מתנדב יותר שעות? גברים או נשים?

  בכל הנוגע לשעות ההתנדבות, באופן גלובאלי- נשים מתנדבות יותר שעות מגברים, בישראל כמו בעולם. על אף ששיעור הנשים המתנדבות בישראל נמוך משיעורם של הגברים, הנשים המתנדבות משקיעות יותר שעות התנדבות מהגברים. כך למשל, 37% מהנשים המתנדבות, משקיעות למעלה מ-10 שעות התנדבות בחודש, זאת בהשוואה ל 34% מהגברים המתנדבים (הלמ"ס, 2018).

  האם יש קשר בין משתנים סוציו-דמוגרפיים אחרים, לבין מגדר והתנדבות?

  על פי נתוני הסקר החברתי, למצב המשפחתי יש השפעה על ההתנדבות המגדרית. גברים רווקים ונשואים, מתנדבים יותר מנשים רווקות ונשואות. ואילו בקרב גרושים ואלמנים, המגמה מתהפכת: נשים גרושות ואלמנות, מתנדבות יותר מגברים גרושים ואלמנים. בדומה, גברים ישראלים הנמצאים בשוק התעסוקה, מתנדבים יותר מנשים מועסקות. ואילו גברים מובטלים מתנדבים פחות מנשים שאינן מועסקות.

  האם נשים בוחרות תפקידי התנדבות אחרים, מאלה של גברים?

  מחקרים וסקרים רבים בדקו גם את ההבדלים בין נשים לגברים בכל הנוגע לבחירת מקום ההתנדבות ותחומי ההתנדבות ותוצאותיהם אינם חד משמעיים ולעיתים סותרים. עם זאת, במספר מחקרים בעולם נמצא, כי גברים משתלבים יותר בארגונים העוסקים בפעילות ספורט ופנאי ואילו נשים משתלבות בהתנדבות בארגונים העוסקים ברווחה, בריאות וחינוך. עוד נמצא כי גברים הם בעלי סבירות גבוהה יותר להתנדב במסגרת "התנדבות עובדים" שמארגנים גופים עסקיים. מחקר מצא שגברים שמסייעים בקמפיין העלאת מודעות לסרטן שד, נתפסים בציבור הרחב כ"גיבורים מיוחדים" בעוד תרומתן של נשים, נלקחת כמובן מאליו בתפקידים מסוג זה. נשים רבות שמתנדבות בתפקידי שירות ותמיכה, נתפסות כמי שממשיכות באופן טבעי, תפקידים מסורתיים שהן עושות בבית ובקהילה.

  ומה לגבי המניעים להתנדבות, האם יש הבדל מגדרי?

  נמצא כי בכל הנוגע למוטיבציות להתנדבות, נשים מקבלות ציונים גבוהים יותר מגברים במדדים של דאגה אמפטית, זהות פרו-חברתית, מחויבות מוסרית ודתיות. נשים מאמינות יותר בחשיבותה של ההתנדבות ותרומתה לאספקת שירותים חיוניים לאנשים שזקוקים לתמיכה וסיוע ולהתמודדות עם חוסר שוויון ולצמצום עוני. בהשוואה בין גברים לנשים, בכל הנוגע למניעים להתנדבות נמצא כי נשים מונעות יותר על ידי מוטיבציות חברתיות, מוטיבציות של למידה ומוטיבציות ערכיות. לעומן, נמצא כי גברים מונעים יותר על ידי פיתוח קריירה והכרה. במקביל, נמצא כי לגברים יש יותר הון חברתי מלנשים. הון חברתי מעודד התנדבות במספר דרכים: פניות פה-לאוזן דרכן אנשים מגיעים להתנדבות, ואנשים עם רשתות חברתיות חזקות יקבלו יותר הצעות ופניות להתנדבות. אנשים בעלי תחושת אמון חזקה במוסדות ובאחרים, מרגישים יותר סולידריות עם אנשים אחרים ובעלי נטייה רבה יותר לסייע להם.

  נשים מרוצות יותר

  בסקר שערכה הרשת להתנדבות ישראלית, נמצא כי נשים יותר שבעות רצון מההתנדבות שלהן מגברים (76% לעומת 68% בהתאמה) ומהארגון המפעיל אותן (61% מהנשים לעומת 54% מהגברים). עוד נמצא כי גברים מתנדבים יותר בארגוני התנדבות פורמאליים ואילו נשים מתנדבות יותר בארגונים בלתי פורמאליים.

  איך זה שבישראל המגמה שונה מזו שבעולם?

  טרם נערך מחקר שבדק זאת. עם זאת, בשיח עם מומחים שונים בישראל, עולות מספר השערות, ביניהן: ישראל היא מדינה המתאפיינת במצבי חירום ומצבים בטחוניים ייחודיים. תפקידים בטחוניים מאוישים בעיקר על ידי גברים, גם בהקשר ההתנדבותי. כמו כן, בכל עמותה, על פי חוק, ועד מנהל מתנדב. מרבית הועדים המנהלים מאוישים על ידי גברים, בעיקר. סיבות נוספות עשויות להיות נעוצות בהון החברתי המוגבר של גברים, כפי שפורט להלן.

  ולמה כדאי להשקיע בקידום התנדבות בקרב נשים?

  במחקר שנערך בארגון האומות המאוחדות נמצא כי להתנדבות מקומית של נשים פוטנציאל לייצר יותר השתתפות והשפעה שלהן בתהליכי קבלת החלטות ובהובלת תהליכי שינוי bottom-up ביחסים המגדריים בקהילותיהן.

   


   

  מקורות:
  הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, הסקר החברתי, 2018
  הרשת להתנדבות ישראלית, מחקר התנדבות 2019

  Einolf, C. J. (2011). Gender differences in the correlates of volunteering and charitable giving. Nonprofit and Voluntary Sector Quarterly, 40(6), 1092-1112.‏
  Wilson, J. (2012). Volunteerism research: A review essay. Nonprofit and voluntary sector quarterly, 41(2), 176-212.‏
  Wemlinger, E., & Berlan, M. R. (2016). Does gender equality influence volunteerism? A cross-national analysis of women’s volunteering habits and gender equality. VOLUNTAS: International Journal of Voluntary and Nonprofit Organizations, 27(2), 853-873.‏
  Why Do Women Volunteer More Than Men?

  הרשמה לניוזלטר
  הרשמה לניוזלטרדלג על הרשמה לניוזלטר
  שדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה
  *
  *
  checked
  צור קשר
  עבור לתוכן העמוד